Fot.Pixabay

Niektórzy ludzie powiedzieliby, że blendery nie są niezbędnym elementem w kuchni. Okazuje się jednak, że część osób polega na tym sprzęcie niemal codziennie. W mniejszym lub większym stopniu blendery kielichowe, jak i ręczne pomagają nam w przygotowywaniu naszych ulubionych posiłków. Blender pomaga nie tylko zwiększyć naszą wydajność w trakcie gotowania, ale także przyczynia się do uproszczenia wielu procesów. Gdy jeden raz sięgniesz po blender kuchenny, prawdopodobnie zaczniesz korzystać z niego częściej. Zakup blendera może początkowo nie wyglądać na trudną transakcję. Wiąże się on jednak z koniecznością wyboru między wieloma modelami i typami urządzenia.

Typy dostępnych blenderów

Na rynku znajdziemy wiele różnych blenderów oraz mikserów. Warto, aby sięgnąć po ten model, który najlepiej odpowie naszym oczekiwaniom. Niektórzy z nas będą potrzebowali jedyne narzędzia z podstawowymi funkcjami. Inni z kolei postawią na bardziej zaawansowane modele zdolne do przygotowania zupy lub dokładnego zmielenia warzyw. Najpopularniejsze z blenderów, to blendery kielichowe. Są one najczęściej wybierane prawdopodobnie z uwagi na prostotę płynącą z ich użycia. Poszukując blendera kielichowego, musimy zwrócić uwagę na jego moc, pojemność naczynia oraz ewentualne dodatkowe funkcje. Jeżeli nie zależy nam na wysokiej klasy maszynie, powinniśmy raczej opierać swoje poszukiwania na niewielkich blenderach. Blender kielichowy wielofunkcyjny wyręczy nas z wielu obowiązków kuchennych jednocześnie. Jednak należy mieć na uwadze to, że jego cena potrafi wytrącić z równowagi. Z drugiej strony mały blender ręczny, który oferuje jedynie przecieranie i mielenie drobnych artykułów spożywczych, może ułatwić proces gotowania za niewielką cenę. Jeżeli zdecydujemy się oszczędzić nieco pieniędzy, możemy pomyśleć o dokupieniu kilku specjalnych nasadek do ręcznego modelu blendera.

Fot.Pixabay

Jakich funkcji blendera poszukujesz?

Jeżeli będziesz wykorzystywać blender głównie do siekania i mielenia drobnych, miękkich produktów do koktajli, wybierz model o niskiej mocy. Rozważ jednak wybór narzędzia wyposażonego w ostrze do kruszenia lodu. Pozwoli to przygotować fantastyczne mrożone napoje z owoców w trakcie lata. Próba zmielenia kostek lodu bez specjalnego ostrza mogłaby zakończyć się przepaleniem sprzętu. Standardowe blendery kielichowe o mocy powyżej 500 watów zazwyczaj są wystarczające w przypadku czynności, takich jak kremowanie zup na gładką masę, przygotowywanie koktajli, czy też mielenie orzechów na domowej roboty masło.

Blendery ręczne

W jaki sposób określić, czy blender ręczny będzie dla nas właściwym zakupem? Blendery ręczne różnią się od modeli kielichowych na wielu płaszczyznach funkcjonalności. Przede wszystkim mają one jedną przewagę nad większymi odpowiednikami ze wbudowanym naczyniem. Ręczny blender pozwala nam mieszać, siekać i mielić potrawy bezpośrednio w misce lub w garnku z gotującym się daniem. Blendery ręczne sprawdzą się jednak lepiej, gdy będziemy chcieli uporać się z nieco mniejszą ilością pokarmu jednocześnie. Dodatkową zaletą jest to, że są kompaktowe. Niezwykle łatwo je przechowywać i przenosić w razie potrzeby. Czyszczenie ręcznej nasadki jest również prostsze od mycia dużego kielicha z trudno dostępnymi miejscami. Blendery ręczne nie są wbrew pozorom tak ograniczone, jak niektórym się wydaje. Wielu producentów stworzyło modele z wymiennymi nakładkami, które ułatwiają kruszenie lodu lub siekanie większych produktów.

W jakie dodatki do blendera warto zainwestować?

Jedną z przyjemniejszych funkcji w blenderze jest zaopatrzenie się w nasadkę, która rozdrabnia owoce do koktajli. Otwiera to przed nami funkcję tworzenia zdrowych mrożonych napojów domowej roboty. Jeśli chodzi o połączenia i różnorodność ogranicza nas wówczas tylko wyobraźnia. Innym godnym uwagi gadżetem są ostrza typu fusion, które poprawiają przepływ żywności, wpływającej pod nakładkę. Ta funkcja jest niezwykle przydatna podczas blendowania zup lub sosów warzywnych. Nie sposób przejść obojętnie obok blenderów multifunkcyjnych. Umożliwiają one wykonanie znacznie większej ilości czynności od standardowych modeli. To prawda, że są droższe, jednak ułatwia życie każdego, kto często przygotowuje sobie domowej roboty posiłki. Blendery wielofunkcyjne potrafią zastąpić kilka narzędzi kuchennych równocześnie. Przyspieszy to proces gotowania i sprawi, że stanie się on o wiele przyjemniejszy.

Fot.Pixabay

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here