Fot.Pixabay

Bardzo często ludzie zastanawiają się nad subtelną różnicą między wyciskanie soku z warzyw i owoców a robieniem smoothie. Każdy, kto ma w swoim domu blender, może przekonać się o różnicach między tymi technikami w dowolnym momencie. Ludzie jednak starają się rozwiązać zagadkę związaną z tym, która metoda dostarcza naszemu organizmowi więcej składników odżywczych. W poniższym wpisie spróbujemy dowiedzieć się, na czym polegają różnice między wyciskaniem owoców i warzyw a przyrządzaniem smoothie w blenderze.

Wyciskanie soku

Tak naprawdę różnica opiera się głównie na sposobie przygotowania. W celu efektywnego wyciśnięcia soku z owoca zwykle będziemy potrzebowali sokowirówki. Z kolei smoothie przygotowywane są w blenderach. Wyciśnięcie soku z technicznego punktu widzenia opiera się na wydobyciu miąższu, wody, witamin i składników odżywczych z owoców lub warzyw. Dlatego też metoda ta wymaga sokowirówki, która oddzieli od całości niestrawny błonnik i skórę, abyśmy mogli cieszyć się samym nektarem. Najważniejszą zaletą soku owocowego jest lekkostrawność. Wypicie świeżo wyciśniętego soku dostarczy nam dawkę witamin i naturalnego cukru bez konieczności obciążania układu pokarmowego. Sok pozwoli nam się orzeźwić bez konieczności trawienia kawałków owoców. Ponieważ podczas wchłaniania stałych składników odżywczych organizm spożytkuje część energii na trawienie, soki są doskonałym źródłem energii, gdy nam się spieszy. Wnioskując w ten sposób, soki są źródłem łatwych do wchłonięcia witamin i składników odżywczych. Soki mogą być też doskonałym sposobem na spożywanie owoców warzyw dla osób, które kiepsko trawią błonnik.

Fot.Pixabay

Przygotowywanie smoothie

Jeżeli jednak chodzi o smoothie, czyli, innymi słowy, koktajle, są one przygotowywane za pośrednictwem blendera kielichowego lub blendera ręcznego. Blender rozdrabnia owoce i warzywa w całości, dzięki czemu możemy spożyć błonnik, wodę i witaminy w przystępnej, pitnej wersji. W smoothie znajdziemy także całą skórę z warzyw i owoców wraz z błonnikiem, który pomaga regulować procesy trawienne. Blender pomaga jednak rozdrobnić błonnik do znacznie mniejszych rozmiarów, dzięki czemu łatwiej go przyswoić. Koktajle są fantastycznym zamiennikiem dla osób, które mają problemy z utrzymaniem niskiego poziomu cukru we krwi. Dlatego warto zastanowić się nad zamianą sokowirówki na blender, gdy pragniemy ochłodzić się świeżym sokiem z warzyw lub owoców.

Pożywny koktajl zamiast śniadania

Blender pozwala przygotować kilkuskładnikowe smoothie w zaledwie kilka minut, dlatego też jest doskonałą alternatywą dla szybkich śniadań. Zmiksowanie błonnika pochodzącego z warzyw wraz z sokiem owocowym sprawi, że cukier zawarty w tych produktach będzie równomiernie uwalniał się do naszego krwiobiegu. Zapewni to ogromną dawkę energii na cały poranek. Pożywny koktajl na śniadanie z całą pewnością może zastąpić kawę albo napój energetyczny. Sprawdzi się nawet jako dodatek do obiadu. Dodatkowo większość z nas prawdopodobnie zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie dla zdrowia mają regularne porcje owoców i warzyw. Zarówno owoce, jak i warzywa dostarczają naszemu organizmowi niezwykle ważne witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem gęstego koktajlu, czy też prostego soku, napój ten niewątpliwie przyniesie wiele dobra dla twojego układu odpornościowego.

Soki oraz smoothie podczas walki z nadwagą

Ludzie walczący z nadwagą coraz częściej sięgają po produkty pochodzenia naturalnego. Dlatego też możemy zauważyć wzrost zainteresowania różnorodnymi szejkami warzywno-owocowymi. Na całe szczęście jest to świetny pomysł, ponieważ sięganie po warzywa i owoce faktycznie przyczynia się do przyspieszenia utraty wagi. Okazuje się, że picie soków i koktajli owocowych ma jeszcze jedno interesującego zastosowanie. Nie tylko pomagają pozbyć się uporczywych kilogramów tłuszczu, ale także pomagają oczyścić organizm z toksyn. Detoksykacja naszego ciała za pomocą owoców i warzyw to fantastyczna metoda, która polega na piciu świeżo wyciśniętych soków i koktajli. Tego rodzaju dieta wymaga od nas spożywania jedynie świeżych produktów naturalnego pochodzenia przez pewien czas. Pomoże nam to nie tylko zaspokoić apetyt na dłużej, ale także przyczyni się do oczyszczenia układu pokarmowego. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet najlepsza dieta bez aktywności fizycznej nie przyniesie dobrych rezultatów. Zmiana nawyków żywieniowych to jedno. Warto również zadbać o to, aby więcej się ruszać.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here