Fot.Pixabay

Przyjęcia świąteczne, okazyjne spotkania rodzinne, urodziny, obiady ze znajomymi. Wszystkie te wydarzenia skupiają się wokół stołu. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z najistotniejszych elementów estetycznego nakrycia są dobrej jakości sztućce. Piękne sztućce ze srebra mogą dodać niepowtarzalnej elegancji podczas kolacji z ukochaną. Z drugiej strony mają nie tylko wartość reprezentatywną. Srebro to doskonały sposób na udany prezent, gdy nie mamy sprecyzowanego pomysłu. Dlatego też kupno zastawy wykonanej z dobrej jakości srebra może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę, jeżeli nie znamy preferencji i gustu drugiej osoby.

Srebrne sztućce – co warto wiedzieć?

Pierwszy raz ludzie użyli terminu sztućce mniej więcej pod koniec XIII wieku. Większość naczyń była wówczas pokrywana srebrem lub wykonywana bezpośrednio z tego metalu szlachetnego. Określenie to na przestrzeni lat zmieniało jednak swoje znaczenie. Dziś nazwiemy sztućcami niemal wszystko, co kładziemy w płaskiej pozycji na stole. Niegdyś termin ten był zarezerwowany jedynie dla srebrnych elementów. Z końcem XIX wieku, gdy nadszedł rozwój w metalurgii, zaczęliśmy produkować sztućce z różnorodnych metali. Dziś sztućcami nazwiemy wszelkie widelce, łyżki, noże i prowizoryczne elementy pomagające nam spożywać potrawy niezależnie od materiału, z którego są wykonane. Nasz poradnik przybliży czytelnikom trochę informacji na temat tego terminu. Skupimy się jednak na tym, czym są srebrne sztućce.

Z jakich materiałów wykonujemy dziś sztućce?

Pomimo tego, że to właśnie na eleganckich srebrnych kompletach chcielibyśmy się skupić, nie sposób wymienić dzisiaj również kilku innych metod produkcji. Sztućce produkujemy dziś wieloma metodami, które pozwalają nam zaoszczędzić wiele surowców. Co za tym idzie, kupującym nie dostaje się zbyt mocno po kieszeniach, a mimo to mogą uzyskać dobrej jakości produkt. Jeżeli chodzi o srebro, jest to standardowy sposób, w jaki produkowano sztućce od wielu lat. Należy jednak mieć na uwadze to, że nawet najwyższej próby srebro jest stapiane z innymi dodatkami. W tym celu zwykle wykorzystuje się miedź. Dodajemy dziś do sztućców miedź, ponieważ jest ona w stanie niewielkim kosztem zwiększyć trwałość zastawy i jej odporność na próbę czasu. Za standardową czystość srebra w sztućcach możemy przyjąć 92,5% jego zawartości. Cechują się one interesującą estetyką, a mimo to nadają się do codziennego użytku. Przy odpowiednim wyprodukowaniu, możemy być pewni, że przetrwają długie lata.

Musimy również zwrócić uwagę na sztućce ze stali nierdzewnej. Są one wybierane znacznie częściej niż ich droższa wersja tworzona ze srebra. Co jednak wiemy o stali nierdzewnej niezbędnej do wytworzenia sztućców? Jest to stal stopowa, która składa się przynajmniej z 10% chromu. Chrom jest pierwiastkiem odpornym na rdzę i trwałe zabrudzenia, dzięki czemu można przerobić go na użyteczne narzędzie przy niewielkich nakładzie kosztów. W stali nierdzewnej występuje także nikiel. Wiemy, że producenci dodają do swoich sztućców nikiel głównie z powodów estetycznych. Nikiel zwiększa połysk sztućców.

Srebrne czy posrebrzane?

Okazuje się też, że srebrne sztućce występują w dwóch wydaniach. Możemy zauważyć na rynku nie tylko elementy zastawy wykonane w pełni ze srebra. Niektóre z nich są jedynie posrebrzane. Co to oznacza? Oznacza to, że metal stanowiący podstawę dla produktu jest platerowany warstwą metalu szlachetnego. W tym przypadku srebra. Możemy też spotkać elementy zastawy stołowej platerowane złotem. Wtedy mówimy o pozłacaniu. Posrebrzane sztućce zostają wówczas wykonane ze zwykłej stali nierdzewnej, jednak zostają pokryte na wierzchu standardowym srebrem. Dzięki takim praktykom od wielu lat producenci mogą zapewnić swoim klientom wysokiej jakości produkt za pewną część właściwej ceny.

Fot.Pixabay

Jak odpowiednio dbać o nasz zestaw srebrnych sztućców?

Przede wszystkim bardzo ważne jest to, aby wyczyścić naczynia bezpośrednio po umyciu. Sposób czyszczenia powinien być jednak zależny od metalu, z którego wykonane zostały sztućce. Jeżeli mamy zestaw ze stali nierdzewnej, możemy myć je w zmywarce. Z tego powodu najczęściej wybieramy ten rodzaj do codziennego użytkowania. Niektóre posrebrzane sztućce mogą także być umyte w zmywarce. Musimy jednak pamiętać o tym, aby czyścić je na delikatnym cyklu. Jeżeli komplet sztućców jest w pełni srebrny, mycie w zmywarce nie wchodzi w grę. Srebro musimy myć ręcznie i polerować miękką szmatką, aby zapobiec powstawaniu zacieków. Ostatecznie to, w jaki sposób przechowujemy sztućce, będzie determinowało ich wygląd i zużycie. Jeżeli nie będziemy korzystać ze srebrnych sztućców przez dłuższych czas, warto schować je do oryginalnego opakowania. Zwykle wykonane jest ono z przyjaznego metalom drewna.

Fot.Pixabay

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here