Fot.Pixabay

Sztućce to kategoria, w którą możemy wpisać wszystkie widelce, łyżki, mniejszych lub większych rozmiarów. Sztućce to jeden z niezbędników domowych, który używany jest przez nas codziennie. Wykorzystujemy je nie tylko do jedzenia, ale także do przyrządzania posiłków. Dobry zestaw sztućców powinien przetrwać wiele lat bez wyraźnych oznak zużycia. Możemy znaleźć na rynku sztućce wykonane z wielu różnorodnych materiałów. W poniższym wpisie przyjrzymy się sztućcom ze stali nierdzewnej z uwagi na ich ogromną wytrzymałość w porównaniu do niewygórowanej ceny.

Dlaczego warto postawić na stal nierdzewną?

Inne rodzaje stali dostępne na rynku charakteryzują się głównie większą ilością węgla w swoim procentowym składzie. Stal węglowa sprawia, że wykonane z niej elementy stają się o wiele bardziej odporne, dzięki czemu znoszą próby czasu. Okazuje się jednak, że stal węglowa ma również pewne słabe strony. Kiedy się stępi, bardzo trudno ją naostrzyć. Dlatego też chcielibyśmy unikać noży wykonanych głównie ze stali węglowej. Z kolei kompozycja wykonana ze stali nierdzewnej jest nieco bardziej miękką opcją. Sztućce z tego metalu można bardzo łatwo wygiąć, jednak nadają się one do ponownego naostrzenia i oferują całkiem dobry stosunek ceny do jakości. Jeżeli zwrócimy uwagę na dzisiejszych rynek urządzeń i narzędzi kuchennych, prawdopodobnie zauważylibyśmy, że większość użytkowników sięga po produkty wykonane właśnie ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna zachowuje ostrość przez dłuższy czas. Noże wykonane ze stali nierdzewnej świetnie poradzą sobie ze świeżymi warzywami i krojeniem mięsa, nawet gdy zapomnimy o ich ponownym naostrzeniu.

Zalety

Za dodatkowy atut możemy również uznać to, że sztućce ze stali nierdzewnej mogą zostać naostrzone przez niemal każdą ostrzałkę do noży. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie ewentualnych poszukiwań nowego produktu. Jednak co tak właściwie składa się na stal nierdzewną. Dlaczego jest tak efektywna i tania? Dzisiejsza stal nierdzewna najczęściej wytwarzana jest z chromu. Zawiera też nikiel, jednak w mniejszych ilościach. Odpowiednia mieszanka tych dwóch metali sprawia, że naczynia nie rdzewieją i zyskują dobrą odporność na zarysowania powierzchni. Jeżeli jednak chodzi o ilość niklu i chromu w poszczególnych zestawach, są one różne. Producenci mają swoje własne sposoby na wykonanie zestawu sztućców ze stali nierdzewnej. Dokładne oznaczenia możemy zwykle zauważyć na boku noży i widelców. Dodatkowym miejscem, w którym możemy uzyskać nieco informacji na ten temat, jest opakowanie, w którym zakupiliśmy sztućce. Niektórzy uważają, że jedna z najlepszych kombinacji to 19% chromu i tylko 10% niklu. Warto pamiętać o tym, że wybór tańszych zestawów sztućców ze stali nierdzewnej bez udziału niklu może nieść ze sobą pewne konsekwencje estetyczne. Taki rodzaj stali nierdzewnej bardzo łatwo się brudzi. Na łyżkach mogą pojawiać się trudne do zmycia plamy.

Fot.Pixabay

Charakterystyka stali nierdzewnej

Jeżeli wyposażymy się w zestaw sztućców ze stali nierdzewnej, możemy być pewni co do tego, że będą one niezwykle odporne na poplamienie. W ostateczności, gdy ulegną trwałym zabrudzeniom, wyczyścimy je z o wiele większą łatwością, niż w przypadku srebrnej zastawy. Osobom, którym zależy na zjawiskowej czystości, możemy polecić wyposażenie się w pastę polerską. Dzięki paście wypolerowanie śladów powstałych wskutek użytkowania stanie się o wiele prostsze. Sama stal nierdzewna nie powinna być mimo wszystko zbyt często polerowana środkami innymi od płynu do mycia naczyń. Jest tak z uwagi na zawartość niklu w większości zestawów sztućców ze stali nierdzewnej. Dzięki temu dodatkowi nasze sztućce nie będą matowiały. Jeżeli zatem nadal nie masz pewności co do tego, w jaki sposób wybrać niedrogie sztućce o zadowalającej jakości, zastanów się nad stalą nierdzewną. Stal ta niezbyt łatwo się plami, jest odporna na zarysowania, nie rdzewieje i może być użytkowana codziennie przez długie lata. Nawet jeżeli zdecydujesz się na trochę droższy zestaw ze stali nierdzewnej, po 10 latach przekonasz się, że był on wart swojej ceny.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here