Fot.Pixabay

Z czasem twoje noże zaczną się tępić. Nawet w przypadku najlepszego noża szefa kuchni z czasem zauważysz, że coraz trudniej uzyskać idealnie pokrojone cienkie plasterki mięsa. Zauważysz z czasem, że nóż, zamiast wkrajać się w powierzchnię jedzenia, zacznie się po niej ślizgać. Wykonywanie cięć takim nożem bardzo szybko stanie się irytujące. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że tępy nóż jest o wiele bardziej niebezpieczny od naostrzonego. Jeżeli nauczysz się sprawnie ostrzyć swoje kuchenne narzędzia, nabędziesz niezwykle przydatną wiedzę.

Różnica między ostrzeniem a honowaniem

Prawdopodobnie chociaż raz spotkałeś się z honownicą, nawet jeżeli z niej nie korzystałeś. Być może widziałeś w programie telewizyjnym, jak szef kuchni używa tego urządzenia przed pokrojeniem warzyw. Honownica to stalowy pręt, który wbrew pozorom nie ostrzy bezpośrednio noża. Umożliwia on jednak naprostowanie jego ostrza, aby umożliwić płynne i głębokie cięcia. Przekłada się to na o wiele wyższy komfort korzystania z ostrza. Jeżeli chodzi o samo ostrzenie ciężko powiedzieć coś wysublimowanego o tym procesie. Dobrze naostrzony nóż jest po prostu ostrzejszy. Jeżeli chcemy zachować go w odpowiednim stanie, powinniśmy zarówno regularnie ostrzyć nasz nóż, jak i korzystać z honownicy. Przeciągnij kilka razy ostrzałką i honownicą po swoim ostrzu chociaż raz w tygodniu. Jeżeli będziesz regularnie honować swój nóż, ostrzałka nie uszkodzi ostrza i pozwoli cieszyć się narzędziem o wiele dłużej.

Fot.Pixabay

Jak ostrzyć nóż osełką

Naszym ulubionym sposobem na ostrzenie noży jest wykorzystanie osełki. Osełka zazwyczaj sprzedawana jest w formie kanciastego bloku, który podczas pocierania ostrza działa niczym papier ścierny. Osełka pomoże ci utrzymać ostrze noża w dobrej kondycji dzięki prostowaniu i zaostrzaniu tnących krawędzi. Jeżeli chcemy skorzystać z osełki zgodnie z jej przeznaczeniem, warto zapoznać się z instrukcją producenta przed użyciem. Większość osełek powinna być namaczana w wodzie przed ostrzeniem. Jeśli korzystamy z osełki, która wymaga namaczania, powinniśmy przytrzymać ją w wodzie na 5 minut przed ostrzeniem, aby mogła dostatecznie nasiąknąć. Ostrzenie noża powinna odbywać się pod kątem 20 stopni. Jeżeli nóż wymaga dłuższego procesu ostrzenia, osełka może zacząć wysychać podczas pracy. Należy wówczas przerwać i nasączyć ją ponownie wodą. Następnie możemy kontynuować ostrzenie.

Jak wykorzystać ostrzałkę do noży i honownicę?

Ostrzałka do noży to narzędzie, które pozwala nam w szybki sposób rozprawić się z problemem związanym z tępym nożem. Wystarczy wcisnąć ostrze między szorstkie wnęki ostrzałki i energicznie pocierać. Po kilku seriach pociągania ostrzem w naszą stronę możemy skorzystać cienkiej strony ostrzałki, aby wygładzić stępione końcówki. Uczenie się korzystania z ostrzałki do noży może się nam przydać, jednak nie jest to konieczne. Prawdopodobnie większość z nas po kilku ruchach załapie, w jaki sposób to działa. Istnieje jednak pewien techniczny problem, na który warto zwrócić uwagę. Nie każda ostrzałka do noży będzie odpowiednia dla naszego ostrza. Jeżeli nie znamy się na ostrzach, prawdopodobnie nie chcielibyśmy ryzykować zepsuciem powierzchni nowego, japońskiego noża za kilkaset złotych. Jeśli nie jesteś pewien co do tego, czy ostrzałka nie uszkodzi ostrza, pozostań przy osełce.

Kiedy już naostrzysz swój nóż, rozważ skorzystanie ze stali do honowania przynajmniej raz w tygodniu. Nie musisz martwić się tym, że będzie honować swój drogi nóż zbyt często. Proces ten nie wyszczerbia ostrza, a jedynie je prostuje. Podczas honowania upewnij się, że trzymasz stal pionowo. Dociśnij dolną część ostrza noża do honownicy i przesuwaj pod kątem 20 stopni. Staraj się pociągać od góry do dołu, wykorzystując przy tym całą objętość stali do honowania. Powtórz ruch kilka razy, po czym obróć stal, równocześnie obracając kąt ostrza noża.

Uporanie się z ostrzeniem noża jest naprawdę ważne, gdy chcemy zachować ostrze w dobrym stanie. Pamiętajmy jednak, że przechowywanie noża jest równie istotne, a niewiele osób zwraca na to uwagę. Jeżeli chcemy, aby wysiłek przeznaczony na naostrzenie noża nie poszedł na marne, przechowuj ostrze w specjalnej wkładce dopasowanej do długości ostrza lub powieś go na podstawce.

Fot.Pixabay

 

1 KOMENTARZ

  1. […] Jak naostrzyć nasz nóż? Specjalne noże szefa kuchni najlepiej ostrzyć za pośrednictwem specjalnego pręta, po czym poprawić ostrzałką. Najlepszą opcją jest skorzystanie z nowoczesnych ostrzałek elektrycznych. Plusem ostrzenia noży za pomocą elektrycznego urządzenia, jest przede wszystkim wygoda oraz szybkość. Musimy jednak liczyć się z tym, że za pomocą ostrzałki elektrycznej nie osiągniesz tak dobrego rezultatu, jak w przypadku ostrzenia ręcznego. Jeżeli masz taką możliwość, aby skorzystać z lokalnych usług profesjonalisty, nie wahaj się. Możliwe, że nieopodal twojego osiedla znajduje się zakład, który za niewielką cenę przywróci twoje noże do fantastycznej kondycji. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here