Fot.Pixabay

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, do czego służy nóż szefa kuchni, w poniższym wpisie uchylimy rąbka tajemnicy. Dowiesz się także, dlaczego ten model jest niezwykle uniwersalny w odróżnieniu od innych noży. Noże kuchenne są narzędziami, które wywołują wiele kontrowersji związanych z ich użyciem. Dzieje się tak z uwagi na ogromną ilość rodzajów noży. Potrafimy wyróżnić noże do krojenia chleba, do ryby, do mięsa i do siekania warzyw. Do czego zatem może posłużyć nóż wykorzystywany przez profesjonalnych szefów kuchni?

Dlaczego wybrać nóż szefa kuchni?

Profesjonalni szefowie kuchni mają zazwyczaj dostęp do całego arsenału różnorodnych sprzętów kuchennych, w tym noży. Niektóre z nich będą przeznaczone do krojenia jednego rodzaju żywności, z kolei inne z nich będą wielofunkcyjne. Pamiętajmy jednak o tym, że kucharz domowy ma dostęp jedynie do ograniczonego ekwipunku. Na co zatem powinniśmy postawić, aby nie brakowało nam niezbędników podczas wykonywania zadań kuchennych? Tu właśnie pojawia się wspomniany przez nas nóż szefa kuchni. Jeżeli poszukujesz sprzętu, który będzie nadawał się do większości zadań, możesz śmiało na niego postawić. W tym artykule powiemy ci, czym jest nóż szefa kuchni i do czego możesz go używać.

Czym jest nóż szefa kuchni?

Noże szefa kuchni pierwotnie pochodziły z Francji, dokładnie z miejscowości Thiers. Ten rodzaj noży jest tam produkowany do tej pory. Noże szefa kuchni są wielofunkcyjnym narzędziem, które ma zazwyczaj 20 centymetrów długości. Charakteryzują się gładkim, szerokim ostrzem. Dzisiejsze noże w przeciwieństwie do dawnych tworów wykonujemy, łącząc stal węglową ze stalą nierdzewną. Do najważniejszych cech wyróżniających ten typ noża, należy ostra krawędź i pochyła krzywizna. Odpowiedni kształt pozwala użytkownikom wykonać cięcia tak zwaną techniką kołysania. Ten sposób cięcia jest charakterystyczny dla szerokich, długich noży kuchennych. Technika cięcia ruchem kołysania polega na delikatnym pochylaniu noża od czubka, aż po jego rękojeść. Podczas wykonywania tej techniki, część noża przeznaczona do cięcia musi nieustannie stykać się z deską do krojenia.

Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem noża szefa kuchni, sprawdź, czy model, który wzbudził twoje zainteresowanie, jest odpowiednio wykuty. Renomowane firmy mają w zwyczaju produkować noże, które są wykonane z jednego, solidnego pręta z metalu. Metal powinien być wykuty w jednej całości od rękojeści do czubka. Noże wykonane w poprawny sposób są trwałe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że korzystanie z tańszych noży wcale nie pozwala nam zaoszczędzić pieniędzy. Niedrogie modele zwykle bardzo szybko się tępią. W rezultacie droższe noże kuchenne okazują się na dłuższą metę tańsze. Pamiętaj o tym, aby wybrać nóż w pełni kuty.

Do czego wykorzystuje się nóż szefa kuchni?

Fot.Pixabay

Noże przeznaczamy dziś dla szefów kuchni. Są one wbrew pozorom tak uniwersalne, że trudno przypisać im jedno zastosowanie. Dzięki nim doskonale radzimy sobie podczas siekania drobnych ziół, a także listków, takich jak na przykład bazylia. Sprawdzą się równie dobrze podczas krojenia warzyw w kostkę. Nie ustępują również kroku podczas krojenia cebuli, twardego mięsa. Dzięki temu, że ostrze jest niezwykle szerokie, możesz obrócić nóż i swobodnie zmiażdżyć nim czosnek. Nowoczesna kuchnia w twoim domu zwykle będzie wyposażona w kilka różnych noży. Nóż szefa kuchni to wielofunkcyjny przyrząd będący dziś coraz częstszym wyborem. Potrafi on zastąpić kilka noży równocześnie, oferując krojenie, obieranie, miażdżenie i siekanie.

Ostrzenie noża szefa kuchni?

Jak naostrzyć nasz nóż? Specjalne noże szefa kuchni najlepiej ostrzyć za pośrednictwem specjalnego pręta, po czym poprawić ostrzałką. Najlepszą opcją jest skorzystanie z nowoczesnych ostrzałek elektrycznych. Plusem ostrzenia noży za pomocą elektrycznego urządzenia, jest przede wszystkim wygoda oraz szybkość. Musimy jednak liczyć się z tym, że za pomocą ostrzałki elektrycznej nie osiągniesz tak dobrego rezultatu, jak w przypadku ostrzenia ręcznego. Jeżeli masz taką możliwość, aby skorzystać z lokalnych usług profesjonalisty, nie wahaj się. Możliwe, że nieopodal twojego osiedla znajduje się zakład, który za niewielką cenę przywróci twoje noże do fantastycznej kondycji.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here