Fot.Pixabay

Idea dotycząca tego, że prace domowe są prawdziwym zajęciem zawodowym, stał się o wiele prostszy do zrozumienia. Wystarczy zwrócić uwagę na to, jak wiele zadań, zlecamy dziś sprzątaczkom, pralniom, czy też usługom dowożącym jedzenie pod nasze drzwi. Sposób, w jaki radzimy sobie dzisiaj z obowiązkami domowymi, wymusił na nas, aby w każdym domu znajdowała się przestronna kuchnia i jadalnia. Tylko tam możemy być pewni co do tego, że będziemy mieli swoje własne miejsce do przyrządzenia pysznych posiłków dla całej rodziny. Kto jednak stoi za wynalezieniem tego niezwykle ważnego dla nas pomieszczenia? Komu przyszło do głowy opracowanie pomysłu stworzenia dzisiejszej kuchni?

Kto wcielił pomysł stworzenia domowej kuchni w życie?

Prawdopodobnie niewiele osób słyszało o Lillian Moller Gilbreth. Była kobietą o wielu zasługach. Matka 12 dzieci, psycholog i wynalazca. Wraz ze swoim mężem zajmowała się modernizacją ówczesnej technologii XX wieku. Tworzyli krótkie filmy przedstawiające prace przemysłowe, aby później odtwarzać je w spowolnionym tempie. W ten sposób przyglądali się problemom związanym z czynnościami przemysłowymi. Wiele z pomysłów, które wcielali w życie, przetestowali na swoich dzieciach. W ten sposób opracowywali dla nich szybsze i mniej obciążające metody dla wykonywania codziennych obowiązków. Podczas gdy jej mąż Frank jeszcze żył, oboje pracowali dla przemysłu. Kobieta była współautorką wielu praktycznych książek, jednak rzadko przypisywała sobie zasługi.

Fot.Pixabay

Praktyczna kuchnia

Pomimo tego, że Gilbreth nie zajmowała się obowiązkami domowymi, które przypisywało się głównie kobietom, uważała je za nieodpłatną pracę. Zaczęła się jednak zastanawiać, w jaki sposób mogłaby zwiększyć wydajność związaną ze sprzątaniem i gotowaniem, aby usprawnić pracę kobiet. Powinniśmy mieć na uwadze, że ówczesna pracownica kuchni znana nam z lat XX nie była uważana za służącą. Obejmowała pozycję pani domu, która spędzała około 50% swojego czasu na wszystkich zadaniach niezbędnych do utrzymania miejsca zamieszkania w ładzie. Były to początki pojawiania się lodówek. Jednak dopiero klasa średnia mogła pozwolić sobie na tego rodzaju sprzęt. Prawdopodobnie niewielu z was wie, że dawniej lodówka była przedmiotem sporu między firmami gazowymi i elektrycznymi. Producenci starali się nieustannie produkować coraz lepsze agregaty chłodnicze. Kobiety w tamtych czasach stały się podmiotem wielu kampanii reklamowych. W ten sposób budowano marketing związany z różnorodnymi urządzeniami kuchennymi. Jedynie pani domu była wiarygodnym źródłem, jeżeli chodzi o prezentację kuchennych gadżetów.

W jaki sposób wprowadzono modernizacje?

Plany rodziny Gilbreth dotyczące modernizacji miejsc pracy dotyczyły nie tylko usprawnień związanych z efektami, ale także z komfortem pracownika. Istotne dla nich było to, aby nowoczesna kuchnia umożliwiała umieszczenie wszystkich narzędzi niezbędnych do pracy w łatwo dostępnym miejscu. Przewidywali tworzenie projektów kuchni, w których nikt nie będzie musiał nieustannie się schylać, wyginać lub przechodzić na drugi koniec domu, aby przynieść sobie potrzebny przedmiot. Projekt praktycznej kuchni tworzony przez Gilbreth‚ów przewidywał nawet tworzenie broszur, w których każda kobieta mogła wyrazić swoją opinię. Dzięki temu otrzymali wiele niezbędnych dla projektu informacji. Na przykład to, w jaki sposób powinno się zoptymalizować wysokości blatów i lodówki w kuchni. Istotne dla nich było również optymalne rozstawienie szafek i pomocy kuchennych, aby typowa pani domu miała wygodny dostęp do swoich narzędzi. Gilbreth uważała, że ogrom ciężkiej pracy, który kobiety wykonywały w kuchni i podczas sprzątania był czymś niedopuszczalnym. Jej modernizacyjne plany miały temu częściowo zapobiec.

Jak wyglądały efekty?

Ostatecznie nowoczesne kuchnie zaprojektowane przez rodzinę Gilbreth pozwoliły nadać temu pomieszczeniu więcej komfortu i zastosowania praktycznego. Ostatecznie korzystamy przecież z pomieszczeń o podobnej budowie do dziś w swoim domu. Lilian tworzyła projekty ówczesnych kuchni tak dokładnie, że przewidywały one nawet średnią wzrostu amerykanek w tamtych latach. Idealna kuchnia stworzona przez Lilian pozwalała ustawić blaty i szafki w optymalnej pozycji. Dzięki temu pani domu stojąca przed blatem, na którym stała deska do krojenia mogła oprzeć ręce o powierzchnię swojego miejsca pracy. W ten sposób jej ramiona spoczywały podczas krojenia składników na obiad. Lilian uważała, że pozycja w trakcie pracy powinna być ergonomiczna. Nie powinna obciążać stawów i sprawiać, że kobiety zmęczą się podczas sprzątania i gotowania. Były to jedne z najważniejszych atrybutów, według których opracowała swoje plany modernizacyjne.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here