Fot.Pixabay

Remont kuchni wymaga od nas zazwyczaj przemyślenia wielu aspektów związanych z estetyką tego pomieszczenia, jak i samymi praktycznymi rozwiązaniami. Bardzo często możemy jednak nie zwracać uwagi na renowację okien. Czy są one jednak istotnym elementem tego pomieszczenia? Pomimo tego, że okna są w kuchni pożądane, najczęściej nie są one jej niezbędnym elementem. Są świetnym sposobem na zapewnienie sobie nieco naturalnego światła w ciągu dnia. Mogą wizualnie zwiększyć obszar kuchenny oraz zapewnią świeże powietrze wewnątrz domu po otwarciu. W dzisiejszym wpisie bliżej przyjrzymy się użyteczności okien, dzięki czemu określisz, czy potrzebujesz ich w swojej własnej kuchni.

Czy okno to niezbędny element kuchni?

Jeżeli ktoś powie ci, że zaprojektował kuchnie bez okien, prawdopodobnie uznasz, że jest to ciemne i ponure pomieszczenie. Nie powinniśmy jednak ulegać ograniczeniom wyobraźni w tym przypadku. Większość z nas nie wyobraża sobie stworzenia kuchni, do której nie wpadają promienie słoneczne podczas pięknego popołudnia. Okazuje się jednak, że kuchnia bez okien może być fantastycznym dziełem, jeżeli zostanie właściwie zaprojektowana. Możesz zabrać się za to samodzielnie lub skorzystać z pomocy ekspertów. Bez względu na to czy pomieszczenie będzie miało okna, czy też nie, możesz stworzyć fantastyczną przystań, w której miło spędzisz czas i przygotujesz obiad dla rodziny. Jak już zdążyliśmy wcześniej wspomnieć, posiadanie okna w kuchni nie jest przymusem. Można się bez niego obyć. Zazwyczaj możliwość przewietrzenia kuchni jest przydatna, jednak można sobie poradzić różnorodnymi narzędziami w odmienny sposób.

Fot.Pixabay

Ile okien w kuchni jest optymalnym wyborem?

Jeżeli zamierzasz spędzać dużo czasu w swojej kuchni, musisz dołożyć wszelkich starań co do tego, aby była ona wygodna. Oprócz samego aspektu wygody musi również spełniać szereg możliwości związanych z praktyczną obsługą. Z całą pewnością pragniesz tego, aby twoja nowoczesna kuchnia była funkcjonalna. Aby się tak stało, musisz zadbać o jej przestrzeń. Dostęp do najważniejszych urządzeń i gadżetów kuchennych powinien być na wyciągnięcie ręki. Pamiętajmy o tym, że rozmieszczenie narzędzi w kuchni musi służyć nam samym, a nie na odwrót. Wracając do okien. Ich posiadanie nie jest niezbędne. Jednak jeżeli mamy taką możliwość warto zamontować chociaż jedno. Dzięki temu kuchenna przestrzeń będzie wyglądała na nieco bardziej przystępną, zrównoważoną i estetyczną. Pamiętajmy również o tym, że wstawienie okien będzie się też wiązało z wprowadzeniem kilku środków bezpieczeństwa. Jeżeli masz ograniczoną przestrzeń w kuchni, unikaj wstawiania okien w kilku miejscach. Przede wszystkim zapomnij o oknach nad piecykiem lub innym obszarem do gotowania. W ten sposób tworzymy potencjalne ryzyko związane z poparzeniem dłoni podczas uchylania okien.

Czy możemy pozwolić sobie na brak okna w kuchni?

Jak najbardziej. Brak okna nie musi być wadą w kuchni. Jeżeli chodzi o światło słoneczne, można je bardzo łatwo zastąpić wysokiej jakości sztucznym oświetleniem. Z kolei sama wentylacja nie stanowi dziś dużego problemu. Na rynku znajdziemy ogromną liczbę urządzeń, które poradzą sobie z wentylowaniem pomieszczenia. Warto zadbać o te dwa aspekty już na samym początku, jeśli chcemy stworzyć kuchnię całkowicie pozbawioną okien. Pomimo braku okien musimy zadbać o naturalne zapotrzebowanie naszego organizmu na światło. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odseparowanie od światła źle działa na nasze zdrowie. Światło słoneczne wpływa na nasz nastrój. Dodatkowo potrafi sprawić, że przestrzeń jest o wiele bardziej atrakcyjna. Jeżeli kuchnia jest pomieszczeniem, w którym będziemy gotować kilka posiłków dziennie, warto zadbać o to, aby czuć się w niej komfortowo i bezpiecznie. Dobre oświetlenie to podstawa także dla naszego bezpieczeństwa. Miejsce do gotowania powinno być widoczne. Koniec końców będziemy tam obchodzić się z nożami i wrzątkiem.

Zadbaj o wentylację w kuchni

Wentylacja kuchenna pomaga utrzymać czystość, a także dba o nasz komfort, gdy przebywamy dłużej w pomieszczeniu. Kiedy często gotujemy, drobinki tłuszczu osadzają się w powietrzu, dlatego też wentylacja przydaje się do tego, aby zadbać o regularne wietrzenie przestrzeni do gotowania. Jeżeli w domu korzystasz z gazu zamiast elektryczności, warto rozważyć zamontowanie chociaż jednego okna. Jeżeli jednak nasza kuchnia została wyposażona w urządzenia elektryczne, możemy wietrzyć ją za pomocą okapu kuchennego. Pamiętaj o tym, że urządzenia kuchenne, takie jak podgrzewacze, palniki i nawet centralne ogrzewanie emitują dwutlenek węgla. Kumulowanie zbyt dużej ilości dwutlenku węgla w powietrzu jest dla nas niezdrowe.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here