kurzajki

Brodawka, potocznie nazywana kurzajką, jest dość powszechnie występującą dolegliwością. Zmiany skórne o nierównej, zrogowaciałej powierzchni mogą się pojawiać w różnych miejscach na ciele, przeważnie na dłoniach oraz stopach. Zazwyczaj nie są one bolesne, jednak brodawki umiejscowione na podeszwach stóp mogą, w przypadku gdy są dość duże, powodować dyskomfort podczas chodzenia.

Jak dochodzi do zakażenia? Brodawki wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Wirus może przedostać się do ciała poprzez kontakt z nosicielem wirusa, zwłaszcza przy obniżonej odporności lub gdy ciągłość skóry została naruszona.

Co robić, gdy zaobserwujemy na skórze zmiany wywołane przez brodawczaka? Przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki w celu jej usunięcia. Im dłużej zwlekamy i im większa jest kurzajka, tym dłuższe i kosztowniejsze może być jej usuwanie.

W pierwszej kolejności większość z nas sięga po domowe sposoby lub preparaty dostępne w aptece. Do wyboru mamy specjalne płyny zawierające kwasy oraz zestawy do przeprowadzanie samodzielnie zabiegów wymrażania kurzajek. Doradzalibyśmy jednak dużą ostrożność przy próbach samodzielnego pozbycia się brodawek. Po pierwsze nie gwarantują one efektów oraz przy nieumiejętnym postępowaniu mogą pozostawić nieestetyczne blizny. Przy tego typu zabiegach lepiej zdać się na opiekę specjalisty. Usługi skutecznego usuwania brodawek ma w swojej ofercie wiele renomowanych gabinetów medycyny estetycznej, np. wrosinski.pl. Mamy wtedy do wyboru także o wiele więcej dostępnych metod i po konsultacji z profesjonalistą możemy zdecydować się na zabieg, który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.

Wśród metod usuwania brodawek najstarszą z nich jest chirurgiczne wycinanie kurzajek za pomocą. Obecnie jednak zabieg staje się coraz rzadziej wykonywany, ponieważ pojawiły się inne nowoczesne metody, o wiele mniej inwazyjne. Najpopularniejszą z nich jest laserowe usuwanie kurzajek. Lekarz, operując precyzyjnie laserem, oddziałuje jedynie na zarażone miejsce, bez naruszania zdrowej tkanki. Nie ma potrzeby rekonwalescencji po takim zabiegu, już po opuszczeniu gabinetu możemy wrócić do codziennego życia. Jedynym śladem będzie mały strupek w miejscu zabiegu, który powinien odpaść po kilku dniach.

Inną metodą, również bardzo popularną, jest wymrażanie kurzajki ciekłym azotem (krioterapia). Podobnie jak usuwanie laserem, zabieg krioterapii nie jest bolesny i nie wymaga dochodzenia do siebie po nim. W miejscu, gdzie znajdowała się kurzajka, może pojawić się pęcherz. Wymrażanie brodawki w gabinecie jest dużo bardziej skuteczne niż domowe zestawy krioterapii do kupienia w aptece, ponieważ profesjonaliści stosuję znacznie niższe temperatury. Nie jest on tak skuteczny jak laserowe usuwanie brodawek, ale jest to tańsza metoda.

Elektrokoagulacja, czyli usuwanie kurzajek za pomocą prądu, to kolejna skuteczna metoda. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że ranka powstała po zabiegu może goić się do trzech tygodni, a bezpośrednio po zabiegu może pojawić się obrzęk lub niewielkie krwawienie.

Decydując się konkretną metodę, warto omówić nasz wybór ze specjalistą i rozważyć jej wady i zalety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here