Dobry psycholog Wilanów

Nie ulega wątpliwości, że styl życia oraz sposób żywienia mają wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Lekarze cały czas przypominają, że regularnie uprawiając aktywność fizyczną oraz spożywając mało przetworzone produkty żywnościowe, w tym dużo owoców i warzyw, możemy uniknąć wielu chorób i przez długi czas, cieszyć się dobrym samopoczuciem. Czy jednak nasze nawyki mają także wpływa na zdrowie emocjonalne? Otóż, okazuje się, że tak. Zarówno sfera psychiczna, jak i fizyczna wzajemnie na siebie oddziałują. Podobnie jak przewlekły stres może doprowadzić do łapania częstych infekcji, tak niedobry niektórych witamin przyczyniają się do gorszego samopoczucia. Na szczęście, w tym przypadku łatwo możemy je zmierzyć oraz podjąć skuteczne działania.

Zaburzenia depresyjne, a niedobory

Od kilku tygodni zmagasz się ze smutkiem? Jesteś senny, brakuje Ci sił oraz motywacji? Konsultacja u specjalisty, jakim jest psycholog Wilanów może być w takim przypadku rozsądnym wyjściem, jednak za nim się na nią zdecydujesz, przyjrzysz się swojej diecie. Dlaczego? Jak wiadomo, minerały oraz witaminy są niezbędne do życia każdego organizmu – bez nich nie zachodziłyby ważne procesy życiowe, ani metaboliczne. W przypadku ich niedoborów, na początku możesz czuć się osłabiony, z czasem dochodzą inne problemy – pogarsza się kondycja włosów, cery, trudno się skupić oraz pojawia się trudna do opanowania senność. Lekceważąc takie objawy i dalej stosując nieodpowiednią dietę, narażasz się na jeszcze większe problemy, czyli pogorszenie zdrowia fizycznego i stany depresyjne. Jeżeli więc podejrzewasz, że Twoja dieta nie jest dobrze zbilansowana lub możesz mieć problemu z przyswajaniem niektórych witamin, zdecyduj się na badanie krwi. To prosty sposób, aby poznać kondycję swojego zdrowia – nie jako od środka. Jeżeli badania pokażą potencjalne niedobory, z pomocą lekarza będziesz mógł podjąć się terapii, aby je uzupełnić.

Jakie witaminy i składniki wpływają na zdrowie psychiczne?

Jakich składników nie powinno brakować w twojej codziennej diecie, jeżeli chcesz zadbać o swoje zdrowie emocjonalne? Bardzo ważna jest witamina D oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Właśnie z tego powodu wiele osób narzeka na obniżenie nastroju jesienią oraz zimą – niektórym towarzyszy tzw. jesienna chandra. W tym okresie ekspozycja na słońce jest niewystarczająca, więc organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tej cennej witaminy. Według niektórych statystyk, aż 90% Polaków zmaga się z sezonowym niedoborem witaminy D. Jej braki objawiają się osłabieniem odporności, przewlekłym zmęczeniem, obniżeniem nastroju oraz bólami mięśni i stawów. Co natomiast warto wiedzieć o kwasach tłuszczowych omega 3? Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mózg składa się niemal w 50% z kwasów tłuszczowych. Omega-3 jest niezbędne do płynnego przepływu sygnałów nerwowych i neurotransmiterów. Aby nie narażać się na niedobory tego cennika składnika, powinieneś włączyć do swojego codziennego jadłospisu ryby i owoce morza.

Obniżony nastrój, a niedobór witamin

Jakie inne witaminy odgrywają ważną rolę w walce o dobre samopoczucie emocjonalne? Z pewnością witaminy z grupy B, a zwłaszcza B12 oraz B9. Niski poziom tego pierwszego elementu często wiąże się z zaburzeniami funkcji ośrodka nerwowego, z czym idzie rozdrażnienie, uczucie niepokoju, zmęczenie, objawy depresji oraz występowanie tzw. „mgły mózgowej”. Natomiast niedobory witaminy B9 mogą wpływać na zmniejszoną syntezę neurotransmiterów, takich jak serotonina, dopamina czy noradrenalina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here