Nie ulega wątpliwości, że styl życia oraz sposób żywienia mają wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Lekarze cały czas przypominają, że regularnie uprawiając aktywność fizyczną oraz spożywając mało przetworzone produkty żywnościowe, w tym dużo owoców i warzyw, możemy uniknąć wielu chorób i przez długi czas, cieszyć się dobrym samopoczuciem. Czy jednak nasze nawyki mają także wpływa na zdrowie emocjonalne? Otóż, okazuje się, że tak. Zarówno sfera psychiczna, jak i fizyczna wzajemnie na siebie oddziałują. Podobnie jak przewlekły stres może doprowadzić do łapania częstych infekcji, tak niedobry niektórych witamin przyczyniają się do gorszego samopoczucia. Na szczęście, w tym przypadku łatwo możemy je zmierzyć oraz podjąć skuteczne działania.
Zaburzenia depresyjne, a niedobory
Od kilku tygodni zmagasz się ze smutkiem? Jesteś senny, brakuje Ci sił oraz motywacji? Konsultacja u specjalisty, jakim jest psycholog Wilanów może być w takim przypadku rozsądnym wyjściem, jednak za nim się na nią zdecydujesz, przyjrzysz się swojej diecie. Dlaczego? Jak wiadomo, minerały oraz witaminy są niezbędne do życia każdego organizmu – bez nich nie zachodziłyby ważne procesy życiowe, ani metaboliczne. W przypadku ich niedoborów, na początku możesz czuć się osłabiony, z czasem dochodzą inne problemy – pogarsza się kondycja włosów, cery, trudno się skupić oraz pojawia się trudna do opanowania senność. Lekceważąc takie objawy i dalej stosując nieodpowiednią dietę, narażasz się na jeszcze większe problemy, czyli pogorszenie zdrowia fizycznego i stany depresyjne. Jeżeli więc podejrzewasz, że Twoja dieta nie jest dobrze zbilansowana lub możesz mieć problemu z przyswajaniem niektórych witamin, zdecyduj się na badanie krwi. To prosty sposób, aby poznać kondycję swojego zdrowia – nie jako od środka. Jeżeli badania pokażą potencjalne niedobory, z pomocą lekarza będziesz mógł podjąć się terapii, aby je uzupełnić.
Jakie witaminy i składniki wpływają na zdrowie psychiczne?
Jakich składników nie powinno brakować w twojej codziennej diecie, jeżeli chcesz zadbać o swoje zdrowie emocjonalne? Bardzo ważna jest witamina D oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Właśnie z tego powodu wiele osób narzeka na obniżenie nastroju jesienią oraz zimą – niektórym towarzyszy tzw. jesienna chandra. W tym okresie ekspozycja na słońce jest niewystarczająca, więc organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tej cennej witaminy. Według niektórych statystyk, aż 90% Polaków zmaga się z sezonowym niedoborem witaminy D. Jej braki objawiają się osłabieniem odporności, przewlekłym zmęczeniem, obniżeniem nastroju oraz bólami mięśni i stawów. Co natomiast warto wiedzieć o kwasach tłuszczowych omega 3? Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mózg składa się niemal w 50% z kwasów tłuszczowych. Omega-3 jest niezbędne do płynnego przepływu sygnałów nerwowych i neurotransmiterów. Aby nie narażać się na niedobory tego cennika składnika, powinieneś włączyć do swojego codziennego jadłospisu ryby i owoce morza.
Obniżony nastrój, a niedobór witamin
Jakie inne witaminy odgrywają ważną rolę w walce o dobre samopoczucie emocjonalne? Z pewnością witaminy z grupy B, a zwłaszcza B12 oraz B9. Niski poziom tego pierwszego elementu często wiąże się z zaburzeniami funkcji ośrodka nerwowego, z czym idzie rozdrażnienie, uczucie niepokoju, zmęczenie, objawy depresji oraz występowanie tzw. „mgły mózgowej”. Natomiast niedobory witaminy B9 mogą wpływać na zmniejszoną syntezę neurotransmiterów, takich jak serotonina, dopamina czy noradrenalina.