Grupa krwi

Krąży w naszych żyłach każdego dnia. Bez niej żaden człowiek nie jest w stanie się obyć. Oto krew, która jest niezbędnym elementem do życia. Warto zapoznać się z dokładniejszymi informacjami na ten temat. Tym bardziej, że znajomość swojej grupy krwi może uratować życie. W szczególności w tych momentach kiedy tak naprawdę decydują sekundy. Warto podejść do tego tematu poważnie, ponieważ wiele osób nawet nie wie, że dla swoich bliskich mogą stać się dawcami tego drogocennego, czerwonego płynu.

Jaką mam grupę krwi?

Gdyby takie pytanie zadać tłumowi osób, to całkiem możliwe, że zdecydowana większość z nich nie znałaby odpowiedzi. Tak, grupy krwi tabela https://dietly.pl/blog/grupa-krwi-a-dieta udostępniona jest nie tylko w placówkach medycznych. Nawet świat wirtualny ma wiele do powiedzenia w tym temacie. Nieznajomość własnej grupy krwi może doprowadzić do zagrożenia życia. Dlatego też jak najszybciej należy zdobyć te bezcenne informacje. Oznaczenie grupy krwi wykonuje się u kobiet w ciąży. Jest to potrzebne do tego, aby móc wykluczyć konflikt serologiczny. Pacjenci udający się na zabiegi różnego rodzaju również muszą posiadać takie informacje. Tym bardziej jeżeli okaże się, iż niezbędne jest przetoczenie krwi. Temat poważny, którego nie można bagatelizować. W szczególności jeżeli ktoś ma dzieci.

Badanie oznaczenia grupy krwi

Wykonuje się je przynajmniej raz w życiu. Nie trzeba się niczego obawiać, ponieważ podczas jego wykonania pobierana jest próbka krwi żylnej. Klasyczne badanie, które różni się jedynie tym, jak próbka będzie badana. Laboratorium skupia swoje wysiłki na tym, aby odkryć który antygen zostanie odnaleziony na powierzchni czerwonych krwinek pacjent. Wyróżnia się dwa podstawowe antygeny:

  • antygen A,
  • antygen B.

Co jest ważne to fakt, że obecność takich antygenów nie jest konieczna. Osoby nie mające ani A ani B, mają grupę krwi. Mogą poczuć się w tym momencie wyróżnione, ale w przypadku transfuzji krwi mogą one otrzymać tylko i wyłącznie grupę 0, należąca do bardzo rzadkich. W przypadku przetoczenia krwi z grupy A lub B, organizm zareaguje negatywnie, włączając w to zagrożenie życia.

Dieta a grupa krwi

Bardzo ciekawy temat, który często omawiany jest w różnych mediach. Mówi się, że warto znać swoją grupę krwi, ponieważ pomaga to dobrać optymalnie dietę do swojego zapotrzebowania. Czy to prawda? Na ten temat mówi się wiele rzeczy. Wciąż trwają badania naukowe. Jedne z nich zdają się optymalnie potwierdzać takie założenia. Inne są do nich negatywnie nastawione. Warto takie kwestie regulować ze swoim lekarzem prowadzącym. W szczególności, jeżeli ktoś wie, że na co dzień ma do czynienia z chorobami przewlekłymi. Tym bardziej, że każda grupa krwi w sprawach diet rządzi się swoimi prawami. To lekarz będzie najlepiej znał organizm swojego pacjenta i będzie potrafił odpowiedzieć na pytanie czy taka dieta nie będzie dla niego szkodliwa.

Na sam koniec warto dodać, że oznaczenie grupy krwi warto zawsze mieć w swoim portfelu. Tak aby w razie nagłej sytuacji karetka pogotowia wiedziała jak ma pomóc pacjentowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here