Endokrynolog – specjalista od hormonów

0
1002

Współczesne społeczeństwo boryka się z wieloma przewlekłymi chorobami związanymi z układem dokrewnym. Ich leczenie jest trudne i czasochłonne. Przyczyny niekiedy są niejasne i mało kompetentny lekarz może nie zdiagnozować choroby w prawidłowy sposób. Znalezienie właściwego lekarza takiego jak endokrynolog Warszawa jest warunkiem koniecznym do odzyskania zdrowia.

Czym zajmuje się endokrynolog?

Endokrynolog jest specjalistą, który diagnozuje i leczy zaburzenia wcześniej wspomnianego układu dokrewnego. Takim zaburzeniem jest na przykład nieprawidłowe wydzielanie hormonów przez gruczoły tarczycy, przysadki mózgowej czy nadnerczy. Narządy te kontrolują ilość wytwarzanych hormonów oraz ich działanie. W przypadku zmniejszonej lub zwiększonej podaży hormonalnej w organizmie możemy mieć do czynienia z różnymi schorzeniami, niekiedy z nowotworem. Endokrynolog odpowiedzialny jest za znalezienie przyczyny i wyleczenie błędów w gospodarce hormonalnej.

Najczęściej występujące choroby endokrynologiczne

Endokrynolog odpowiada za leczenie wielu rozmaitych chorób, zwłaszcza, że często taka osoba ma dwie specjalizacje (np.urolog-endokrynolog). Do najczęstszych z chorób układu dokrewnego zaliczyć można choroby tarczycy (choroba Hashimoto, Basedowa), przysadki mózgowej (choroba Cushinga), nadnerczy (hipoaldesteronizm), trzustki (cukrzyca) oraz gruczołów płciowych (zaburzenia płodności). Mniej poważnymi, ale nadal problematycznymi są zespoły androgenne, które objawiają się nadmiernym owłosieniem ciała, trądzikiem i łysieniem.

Kiedy przyjść po pomoc?

Niemożliwym jest rozróżnienie wszystkich objawów chorób endokrynologicznych. Do najczęściej występujących należą zmęczenie i ogólne rozbicie, osłabienie. Kiedy zacząć się martwić? Ze zwykłym zmęczeniem nie trzeba od razu iść do endokrynologa. Niepokojącym objawem jest nagły spadek lub wzrost wagi. Równie poważne są nieregularne cykle miesiączkowe u kobiet, pojawienie się trądziku, występowanie nadmiernego owłosienia u kobiet oraz duże wahania nastroju. Jeśli zaobserwujemy u siebie któryś z wymienionych objawów, natychmiast należy zasięgnąć opinii specjalisty.

Jaki jest koszt wizyty?

Koszt za wizytę uzależniony jest od doświadczenia danego lekarza, jego certyfikatów i kursów, stopnia naukowego i placówki, w której pracuje. Średnia cena za wizytę wynosi 180 złotych. Najtańsza wizyta może kosztować około 100 złotych, najdroższa z kolei może przekroczyć 250 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here