Fot.Pixabay

Malowanie kuchni pomaga przywrócić jej dawny blask, dzięki czemu możemy szybko odnowić jej estetykę. Wiele osób boi się odnawiania tego pomieszczenia z uwagi na to, że wiąże się to z odsunięciem wielu narzędzi. Na drodze do remontu będzie stała lodówka, piekarnik, wiele szafek, a także inne elementy. Przemalowanie kuchni wymaga zwykle intensywnego wyczyszczenia pomieszczenia. Możesz jednak skorzystać z efektywnych metod malowania, które pozwolą ci łatwiej przebrnąć przez cały proces. Zapoznaj się z zaproponowanymi przez nas wskazówkami w poniższym wpisie.

Zastanów się nad właściwą kolorystyką

Wybieranie kolorów farb do kuchni powinno być mądrze przemyślane. Takie sprawy warto przedyskutować z każdym członkiem rodziny. Ostatecznie jest to jedno z pomieszczeń, które przyciąga naprawdę dużo uwagi. Najlepsze kolory w pomieszczeniach kuchennych zazwyczaj charakteryzują się ciepłymi klimatami. Wpływ wizualny jest tutaj niezwykle istotny. Jeśli zależy nam na tym, aby znajomi zaproszeni do jadalni dobrze czuli się w tym pomieszczeniu, musimy zaaranżować je z głową.

Wybór wykończenia i lakieru

Spektrum kolorów w przypadku farby jest niezwykle rozległe. To jednak nie koniec wyborów. Pamiętajmy o wykończeniu kuchni. Jakiego lakieru i silikonu użyjesz, aby podkreślić charakterystykę kuchni? Pamiętaj o tym, że wybór kolorów powinien też wiązać się z pragmatycznymi rozwiązaniami. Prawdopodobnie nikt nie chciałby czyścić białej farby na ścianie z resztek tłuszczu rozchlapanych w trakcie smażenia potraw na patelni. Zalecamy dobieranie kolorów w poszczególnych miejscach w kuchni w taki sposób, aby pomieszczenie było łatwe do czyszczenia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fugi, silikon wokół zlewu oraz na kolor farby przy panelu kuchennym. Zazwyczaj są to miejsca najbardziej podatne na zabrudzenia.

Fot.Pixabay

Zastanów się nad obszarem, który wymaga pomalowania

Nowoczesna kuchnia wymaga regularnej renowacji. Dlatego też, aby nie marnować materiałów niezbędnych do jej odświeżenia, powinniśmy obliczyć zapotrzebowanie na farbę przed rozpoczęciem malowania. Zmierz ile metrów kwadratowych, musisz przemalować, aby oszacować jak wiele farby będzie potrzebne. Jeżeli uważasz, że malowanie będzie wymagało ewentualnych poprawek, do oszacowanej ilości farby dolicz 20%.

Dokładnie wyczyść przestrzeń, zanim ją przemalujesz

Jeżeli nie wprowadzasz się do domu, który wymaga gruntownego remontu i jedynie odnawiasz pomieszczenie, musisz liczyć się z dokładnym czyszczeniem. Ściany, wszelkie zakamarki i rogi płytek będą wymagały dokładnego umycia. To samo dotyczy przestrzeni między szafkami, za lodówką, za kuchenką oraz w okolicy sufitu. Pamiętaj, aby dokładnie pousuwać kurz i pajęczyny w okolicach obszaru, który pomalujesz. Jeżeli nie zadbasz o to i przemalujesz ściany wraz z warstwą kurzu lub drobinek brudu innego pochodzenia, farba może zacząć się marszczyć, a nawet odpadać. Podczas czyszczenia wystarczy skorzystać z odkurzacza i wody naniesionej na miękką szmatkę do czyszczenia.

Zasłoń obszary, które mogą zostać pobrudzone farbą

Jeżeli mamy do czynienia z całkowicie nowym pomieszczeniem, które wymaga przebudowy, nie musimy martwić się o to, aby pobrudzimy sprzęt. Inaczej sprawy mają się w przypadku renowacji naszego nowoczesnego pomieszczenia. Jeżeli resztki farby rozchlapane na podłodze nie zostaną później przykryte wykładziną lub kafelkami, będziemy musieli usunąć je ręcznie. Nie należy to do najprostszych zadań. Warto wyposażyć się w folię malarską. Dzięki niej pozakrywamy istotne dla nas urządzenia kuchenne oraz inne pomoce elektroniczne. Dokładnie rozłożona folia malarska wzdłuż podłogi zaoszczędzi nam też wiele czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na sprzątanie po remoncie. Aby uchronić futryny drzwi, szpary między szafkami i oknami przed odpryskami farby, wykorzystaj taśmę ochronną. Zaklej wszelkie szczeliny, do których mogłaby przeniknąć farba, aby nie martwić się ich czystością w trakcie malowania.

Jak obchodzić się ze świeżą farbą?

Po przemalowaniu całego pomieszczenia zadba o to, aby farba miała czas na wyschnięcie. Nie dosuwaj lodówki, szafek i regałów do ścian przez następne kilka godzin, aby zapewnić pomieszczeniu właściwą cyrkulację powietrza. Jeżeli zauważysz obszary, do których nie dotarł wałek lub rozpylacz, skorzystaj z małego pędzelka.

Fot.Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here