Fot.Pixabay

Podczas wybierania nowej kuchenki musimy rozważyć kilka istotnych kwestii. Większość nowoczesnych modeli oferuje prostą i szybką instalację. Należy jednak mieć na uwadze to, że już na samym początku trzeba podjąć decyzję dotyczącą tego, na co będzie zasilana nasza kuchenka. Na dzisiejszym rynku mamy zwykle do wyboru kuchenki gazowe, elektryczne oraz rozwiązanie hybrydowe łączące w sobie obsługę gazową, oraz elektryczną.

Kuchenki wolnostojące

Kuchenki wolnostojące to jedne z najprostszych w instalacji niezbędników kuchennych. Modele kuchenek wolnostojących są o wiele tańsze od piekarników przeznaczonych do zabudowy. Mimo wszystko oferują równie dużo przestrzeni. Kuchenka wolnostojąca z całą pewnością zapewni wystarczająco miejsca do gotowania nawet dla kilkuosobowej rodziny. Podczas zakupów musimy brać pod uwagę przede wszystkim przestrzeń, jaką dysponujemy. Kuchenki wolnostojące są modelami, które relatywnie łatwo dopasować, ponieważ możemy je po prostu wcisnąć między kuchenne szafki. Najczęściej wybieranymi modelami są czteropalnikowe kuchenki z piekarnikiem. Pamiętajmy jednak, że modele kuchenek elektrycznych będą zwykle wymagały podłączenia do specjalnie dopasowanego gniazda. Z kolei w przypadku instalacji gazowej, powinniśmy poradzić się profesjonalnego inżyniera, który dokona testu szczelności instalacji po podłączeniu.

Na jakie parametry głównie zwracać uwagę podczas poszukiwania piekarnika i kuchenki?

Kiedy staniemy w sklepie przed wyborem dziesiątek różnorodnych modeli kuchenek i piekarników, z całą pewnością trudno będzie nam podjąć jednoznaczną decyzję. Na co zatem zwracać uwagę przede wszystkim? Kuchenki gazowe, elektryczne, ceramiczne i tym podobne parametry. Czym tak właściwie się różnią? Jeszcze przed dokonaniem zakupu warto pomyśleć nad tym, jaki rodzaj naczyń do gotowania będzie nam potrzebny do poszczególnych rodzajów płyty do gotowania. Wskazówką, którą podzielimy się z naszymi czytelnikami, jest zwracanie uwagi na oznaczenia producentów. Naczynia zwykle mają symbol sugerujący, do jakiego rodzaju płyty grzewczej są przystosowane. To, co działało wyśmienicie na palnikach gazowych, może nie mieć zastosowania na elektrycznej kuchence indukcyjnej. W razie wątpliwości lub kłopotów z interpretacją oznaczeń na garnkach i patelniach zawsze można zasięgnąć porady asystenta w sklepie. Jeżeli jednak kupujemy online, najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne zapoznanie się ze specyfikacjami. Lepiej nie kupić w ciemno kompletu garnków, które nie będą kompatybilne z naszą nową kuchenką.

Charakterystyka kuchenki elektrycznej

Zasilane na prąd kuchenki i piekarniki elektryczne, które są sterowane specjalnymi wentylatorami, charakteryzują się tym, że rozprowadzają ciepło równomiernie po całej płycie w odróżnieniu od klasycznych palników gazowych. Jakie zalety oferuje nam ten rodzaj kuchenki?

  • Czas potrzebny na ugotowanie posiłku zostaje skrócony
  • Równomierne rozprowadzanie ciepła sprawia, że produkty dopieką się niezależnie od miejsca położenia
  • Rozgrzewanie piekarnika i palnika kuchenki jest o wiele szybsze
Fot.Pixabay

Charakterystyka modeli gazowych

Klasyczne piece gazowe nadal cieszą się dużą popularnością w dzisiejszych czasach pomimo wielu zalet oferowanych przez elektryczne modele. Jeżeli zdecydujemy się na gazową kuchenkę, musimy liczyć się z tym, że w odróżnieniu od elektrycznych modeli palniki nie będą nagrzewały powierzchni naszych naczyń równomiernie. Podczas pieczenia potraw górna półka jest zazwyczaj cieplejsza od dolnej. Piece tego rodzaju nie nadają się tak dobrze do przygotowywania takich dań, jak na przykład pizza z uwagi na to, że zazwyczaj nie są wyposażone w termoobieg, który pozwoli dopiec równocześnie górną oraz dolną część potrawy. Istnieje również dobra wiadomość dla osób, które pragną nieco zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Gaz to wilgotna forma ciepła. Piekarniki gazowe pozwalają stworzyć nam o wiele bardziej estetyczne dania. Potrawy opiekane gazem są wilgotne w środku i błyszczące na zewnątrz. Z kolei piekarniki zasilane na prąd o wiele szybciej wysuszają pożywienie.

Fot.Pixabay

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here