Fot.Pixabay

Jeżeli właśnie przeprowadzasz się do nowego mieszkania lub po prostu planujesz odnowić obecną kuchnię zastanowienie się nad tym, jaką lodówkę kupić, będzie prawdopodobnie jednym z najważniejszych zadań. Lodówka to jeden z najważniejszych elementów kuchennego ekwipunku. Pozwoli nam zachować naszą żywność w dobrym stanie. Warto uwzględnić wszelkie modernizacje związane z lodówką jeszcze przed rozpoczęciem działań remontowych lub przeprowadzkowych. W poniższym wpisie przedstawimy kilka najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas wybierania lodówki.

Właściwe umiejscowienie lodówki

Większość z nas stara się zazwyczaj umieścić lodówkę w pobliżu blatu kuchennego. Jest to jedno z optymalnych miejsc. Jednakże nie zawsze rozmiar kuchni pozwala nam na realizację tego pomysłu. Lodówka w takim miejscu pozwala na wygodne załadowanie żywności bezpośrednio po wniesieniu zakupów do domu. Z drugiej strony lodówka blisko blatu kuchennego lub podwyższonego stołu pozwoli nam również w szybki i komfortowy sposób wyciągnąć żywność niezbędną do przygotowania posiłku. Jeżeli postawimy lodówkę blisko miejsca, w którym zazwyczaj gotujemy, jej drzwiczki będą znacznie rzadziej otwierane. Dzięki czemu nasz sprzęt nie będzie narażony na działanie zbyt wysokiej temperatury. Warto mieć na uwadze to, że lodówka musi ciężko pracować, aby utrzymać odpowiednio niską temperaturę wewnątrz. Kiedy wystawiamy ją na zbyt długie działanie ciepła, tym samym obniżamy jej sprawność. W ten sposób większość osób nieświadomie skraca życie swojej lodówki. Jeżeli chcemy zadbać o wysoką efektywność energetyczną lodówki, zapomnijmy o umieszczaniu jej w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła, takiego jak na przykład piekarnik.

Fot.Pixabay

Lodówka otwierana w lewo, czy w prawo?

Jeżeli lodówka nie posiada pary drzwi, warto zastanowić się nad tym, w którą stronę powinna się otwierać. Nie powinna wadzić o inne meble w kuchni. Z całą pewnością nie chcielibyśmy martwić się demontażem drzwi w lodówce, aby zmienić stronę, po której zostały przymocowane zawiasy bezpośrednio po zakupie. Ustalmy zawczasu ile mamy miejsca do dyspozycji i upewnijmy się, że drzwi będą mogły swobodnie się otwierać. W ostateczności, gdy nie wiemy jeszcze, jak wiele przestrzeni do zagospodarowania będziemy mieli, upewnijmy się, że dany model lodówki będzie miał odwracalne zawiasy w drzwiach.

Zadbaj o wentylację

Gdy musimy znaleźć lokalizację dla naszej lodówki, warto mieć na uwadze to, że istotna dla tego narzędzia jest poprawna wentylacja. Jeżeli kompresor w lodówce będzie musiał pracować bez przerwy ze względu na to, że w maszynie gromadzi się powietrze o zbyt wysokiej temperaturze, nieustannie przyczyniamy się do skrócenia żywotności naszej lodówki. Podczas wyboru modelu, należy zlokalizować miejsce wentylacji w lodówce. Zazwyczaj znajduje się ona z przodu lub z tyłu obudowy. Większość producentów zaleca, aby w okolicy wentylacji wolna przestrzeń wynosiła przynajmniej 200 centymetrów kwadratowych. Jeżeli zapewnimy lodówce nieco więcej wolnego miejsca, zwiększy się jej potencjał energooszczędności. Kompresor schładzający wnętrze nie będzie narażony na nieustanną pracę.

Jak interpretować pojemność zamrażarki?

Podczas wyboru rozmiaru zamrażarki w lodówce musisz zdać się na swoje indywidualne potrzeby. Chodzi przede wszystkim o to, jak często robimy zakupy. Pomyślmy o tym, ile osób znajduje się w gospodarstwie domowym. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, jak wiele potraw, przekąsek i warzyw będzie planował mrozić. W gospodarstwie domowym zamieszkiwanym przez 2 osoby zazwyczaj wystarczy zamrażarka o pojemności 70 litrów. Jeżeli jednak zamieszkujemy dom większą rodziną, warto uwzględnić dodatkowe 50 litrów pojemności zamrażarki na każdego dodatkowego mieszkańca.

Nie połam swoich pleców

Jeżeli nieodpowiednio ustawisz sprzęt lub dobierzesz zbyt mały model lodówki, obniży to komfort związany z jej użytkowaniem. Jak często sięgasz po mrożonki lub musisz zamrozić przygotowane potrawy na później? Osoby, które często korzystają z zamrażarki, powinny wybrać model z zamrażarką na górnej półce. Jeżeli jednak rzadziej korzystasz z mrożonych artykułów, być może dla ciebie lepiej sprawdzi się lodówka z drzwiami francuskimi.

Fot.Pixabay

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here