Fot.Pixabay

Gdy zastanowimy się nad poprawnym ustawieniem sztućców na stole, może okazać się, że nie do końca wiemy, co z czym się łączy. Wbrew pozorom zapamiętanie właściwych kombinacji nie jest wcale takie trudne. W im bardziej formalnym spotkaniu uczestniczymy, tym więcej zamieszania potrafi wywołać kłopot z właściwym savoir-vivre przy stole. Wielu z nas sprytnie przejdzie przez kolejność naczyń i sztućców za pomocą obserwacji. Wystarczy, że poczekamy, aż ktoś otrzyma swój posiłek i zwrócimy uwagę na to, co robi. Co, jeżeli jednak chcemy opanować tę wiedzę? Z iloma zębami widelec do danego dania? W jakiej kolejności podać deser? W jaki sposób poustawiać szklanki i wybrać rozmiary? Zacznijmy zatem od podstaw.

Jaki rodzaj nakrycia chcemy stworzyć?

Pamiętaj, aby pomyśleć o rodzaju serwowanego posiłku, zanim zaczniesz tworzyć ustawienie stołu. Jako gospodarz domu, musisz zaplanować z góry, w jaki sposób będzie przebiegało spotkanie. Do ciebie również należy stwierdzenie tego, jaki poziom formalności będzie miał miejsce w trakcie wieczerzy. Przypadkowe spotkanie z bliskimi przyjaciółmi nie musi być przecież okraszonymi skomplikowanymi przygotowaniami. Wystarczy podstawowe ustawienie, które nada posiłkom nieco wygody podczas spożywania. Przygotowanie się do formalnego spotkania będzie jednak wymagało kilku dodatkowych narzędzi i odrobiny wiedzy. Gwarantujemy jednak, że poprawne ułożenie sztućców i zastawy sprawi, że wydarzenie będzie wyglądało na o wiele bardziej eleganckie. Nie martw się, jednak jeżeli nie dysponujesz zbyt dużą ilością przyborów kuchennych. Wystarczy nieco kreatywności, aby sobie z tym poradzić. Przykładem mogą być srebrne widelce do sałatek, które równie dobrze posłużą za sztućce deserowe. Poniżej przedstawimy kilka podstawowych propozycji.

Fot.Pixabay

Nieformalne ustawienie przy stole

Podstawowe ułożenie sztućców na stole zwykle może być jeszcze bardziej swobodne od tego, co mamy w naszych wyobrażeniach. Nawet niektóre ekskluzywne restauracje nakrywają do stołu w sposób, który wskazuje na to, że robią to od niechcenia. Dlaczego zatem mielibyśmy zrobić coś bardziej wymagającego, przygotowując posiłek dla rodziny? Polecamy jeden z dwóch sposobów. Pierwszą opcją będzie umieszczenie wszystkich przyborów kuchennych na serwetce. Serwetkę z kolei umieścimy po lewej stronie od dania. Ostrze noża i zęby widelca powinny być skierowane ku górze. Po prawej stronie zostanie z kolei umieszczona łyżka.

Drugi sposób również przewiduje użycie serwetki. Jest ona wygodna z wielu powodów. Nie tylko pozwoli odłożyć sztućce na bok, ale także przyda się w razie sytuacji, gdy nasz gość będzie chciał coś wytrzeć. Uniknie to niezręcznej prośby i pozwoli od razu przejść do działania. Druga metoda przewiduje ułożenie serwetki po lewej stronie z widelcem spoczywającym na niej. Po prawej stronie ułożymy wówczas nóż i łyżkę, jeżeli będzie potrzebna. Jeżeli zastanawiacie się nad tym, w jaki sposób umieścić szklankę, aby można było wygodnie po nią sięgać, wystarczy pozostawić ją nieco powyżej noża pod kątem 45 stopni.

Formalne ustawienie stołu

Formalne ustawienie stołu przewiduje zazwyczaj czterodaniowy posiłek. W tym deser. Oczywiście mogą istnieć różne formaty uczty. Od tego będzie zależało jakie sztućce będą nam wówczas potrzebne. Czasami użyjemy kieliszka do wina, czasami użyjemy dodatku do ostryg lub specjalnych sztućców do zjedzenia zupy. Tak naprawdę istnieje wiele różnych kombinacji, jeżeli chodzi o przechodzenie od dania do dania. Zupę zazwyczaj podaje się między sałatką a daniem głównym. Serwetkę najlepiej ustawić po lewej stronie, tuż obok widelca do ciasta i dania głównego. Jeżeli chodzi o szklankę i kieliszek do wina, powinny one spoczywać po prawej stronie od osoby zasiadającej przy stole. Kieliszek na wino nie musi być wymieniany, nawet jeśli podajemy kilka rodzajów alkoholu w trakcie jednego spotkania. Zasada ta została wymyślona z uwagi na kaskadę wygody. W końcu trudno byłoby nam sobie wyobrazić nieustanny chaos związany z wymianą kieliszka dla każdego gościa przed nalaniem nowego alkoholu.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here