Fot.Pixabay

Ostatnio grille na pellet stały się jednym z najgorętszych tematów związanych z obróbką termiczną jedzenia na świeżym powietrzu. Co tak właściwie za tym stoi? Uważamy, że chodzi głównie o stagnację. Technologia w branży związanej z grillem tak naprawdę nie zmieniła się przez 3 dekady. Fani grillowania są niezwykle podekscytowani każdą nowinką. Różne funkcje, udogodnienia i nowości wprowadzone przez grille na pellet okazują się niezwykle atrakcyjnymi ofertami na tle klasycznych urządzeń. Mimo wszystko naszym zdaniem, aby w pełni docenić ofertę, musimy zrozumieć faktyczne działanie grilla na pellet. Jeśli tak jak wiele osób dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grillowaniem, udzielimy ci kilku wskazówek związanych z tymi urządzeniami.

Zatem czym są grille na pellet?

Grille na pellet są uważane za entuzjastów grillowania prawdziwymi kuchniami polowymi. Z tymi urządzeniami przeniesiecie grillowanie na zupełnie inny, wyższy poziom. Grille te łączą w sobie kilka możliwości, których na próżno szukać w innych urządzeniach. Znajdziemy w nich zarówno funkcje oferowane przez maszyny do wędzenia, jak i grille zasilane gazem. Z tą różnicą, że grille na pellet działają za pośrednictwem naturalnych pelletów. Są one twardo zbitymi bloczkami wykonanymi w stu procentach z drewna. Stanowią nie tylko ekologiczne, ale także bardzo oszczędne i efektywne źródło paliwa.

Fot.Pixabay

W jaki sposób działa grill na pellet?

Grill na pellet może nam zaoferować znacznie więcej możliwości. Nie oznacza to jednak, że jest strasznie skomplikowanym urządzeniem. Niektórym wydaje się, że będą musieli opanowywać sztukę grillowania od nowa. To zupełnie nieprawda. Każdy, kto wcześniej obsługiwał grille na gaz lub te zasilane na węgiel, zrozumie działanie grilla na pellet. W przypadku tego narzędzia pellet drzewny jest wsypywany do pojemnika magazynowego, który nazywamy lejem. W środku maszyny znajduje się specjalny ślimak, który obraca pelletami. Mechanizm w grillu samodzielnie dorzuca pellet. Ślimak zasilany energią elektryczną działa samoistnie. Pellety z kolei podczas rozpalenia grilla nieustannie się ogrzewają. W ten sposób podgrzewają komorę, która rozprowadza ciepło do naszych potraw. Łatwo zapewnimy cyrkulację powietrza. Przepływa ono przez otwory wlotowe w grillu. Dzięki temu ciepło i dym podczas wędzenia potraw jest rozprowadzony równomiernie po całej powierzchni jedzenia.

Czy grille na pellet przypominają kuchenki, jeśli chodzi o użycie?

Podobnie jak w przypadku piekarnika, grill na pellet umożliwia nam bardzo dokładną regulację temperatury. Regulowanie temperatury odbywa się na poziomie cyfrowym, dzięki czemu możemy opiekać mięso i warzywa zgodnie z naszymi preferencjami. Dzięki temu możemy gotować zarówno bardzo szybko lub po prostu zostawić grill na najniższej temperaturze, jak i obserwować nasze potrawy. Niektóre z nowoczesnych grilli na pellet są nawet wyposażone w specjalne sondy, które pomagają przygotować mięso. Działają one na zasadzie termometru kuchennego. Oznacza to, że możemy za ich pośrednictwem kontrolować temperaturę mięsa, aby uznać, kiedy jest gotowe do wyjęcia. W wielu modelach znajdziemy także płytę, na której możemy przygotowywać posiłek bezpośrednio przy grillu.

W jaki sposób producenci tworzą pellet do zasilania grilla?

Pellety drzewne to specjalny rodzaj paliwa, który został zarezerwowany dla grilli pelletowych. Pellety są najczęściej wykonywane z twardego, sprasowanego drewna, które pochodzi z odzysku. Dzięki temu każdy producent może odzyskać dobrej jakości paliwo z drewna. Często pellet jest produkowany za pomocą niewielkich resztek i opiłków drewna pozyskanych z tartaku. Producenci prasują je pod ciśnieniem w taki sposób, że tworzą twarde bloczki drewna. Drewno przygotowywane na pellet jest najczęściej suszone i mielone na trociny. W ten sposób otrzymujemy wysokiej jakości biopaliwa, które niezwykle łatwo rozpalić w naszych grillach. Pellety to prawdopodobnie jedne z najłatwiejszych w użyciu paliw. Produkują mało popiołu. Sprzątanie po grillu na pellet jest dziecinnie proste.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

  1. […] Grille na pellet mają jak najbardziej rozbudowaną możliwość wędzenia potraw. Mimo wszystko ich możliwości różnią się od tych prezentowanych przez maszyny wykorzystywane do wędzenia. Po pierwsze grille na pellet zaliczamy do maszyn, które charakteryzują się zautomatyzowanym systemem. Kiedy zaopatrzymy się w niezbędne do zasilania paliwo i ustawimy proces spalania, wszystko dzieje się samoistnie. System cyrkulacji powietrza i automatyczne dostarczanie paliwa sprawiają, że o wiele łatwiej jest nam kontrolować temperaturę. Tak naprawdę robimy to dosłownie za pomocą jednego pokrętła, które pozwala nam osiągnąć wymarzony efekt. Proces wędzenia przy użyciu grilla na pellet jest czymś w rodzaju ustawienia i zapomnienia. Kiedy potrawy będą gotowe, możemy po prostu po nie wrócić i wyjąć je w celu konsumpcji. Całe frustrujące zadanie związane z nieustannym kontrolowaniem stanu pożywienia odchodzi w zapomnienie. Co najważniejsze obsługa pelletu jest banalna. Możesz przygotować idealnie uwędzone mięso bez specjalistycznej wiedzy na temat obsługi procesów wędzenia. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here