Fot.Pixabay

Jak w przypadku zwyczajnej podróży, zawsze musisz upewnić się, że w baku nadal znajduje się paliwo. Tak samo, jeśli chcesz zabrać się za grillowanie, musisz zaopatrzyć się w wystarczającą ilość paliwa do zasilenia całego procesu. W jaki sposób możemy jednak zrozumieć działanie paliwa, którym jest pellet? Zanim to sobie wyjaśnimy, warto powiedzieć nieco o tym, co charakteryzuje ten rodzaj paliwa. Z całą pewnością możemy zaliczyć go do paliw ekologicznych. Pellet to prawdziwa biomasa pozyskiwana z ekologicznych źródeł. Dodatkowo jest bardzo wydajny. Na każdą godzinę grillowania lub wędzenie wystarczy nam niecały kilogram pelletu drzewnego. Skoro wiemy już nieco o jego zaletach, zwrócimy uwagę na to, co wyróżnia go na tle innych paliw.

Dlaczego warto wybierać grille na pellet?

Grille zasilane na pellet znacznie różnią się od innych znanych nam palenisk. Dzięki temu, że producenci panowali metody spalania pelletu z twardego drewna, możemy osiągnąć wspaniały zapach. Powolne spalanie pelletu drzewnego owieje mięso i warzywa fantastycznym aromatem znanym nam z wędzarni. Jest to efekt, którego nie osiągniemy za pośrednictwem grilla zasilanego węglem lub gazem. Otwory na wentylacje umieszczone przez producentów w grillach na pellet działają sposób, który dokładnie okala obrabiane potrawy aromatem. Bez względu na to, czy wybierzemy metodę powolnego grillowania, czy też ustawimy maksymalną temperaturę, uzyskamy ten efekt. Wszystko za sprawą chmury dymu, którą grille na pellet tworzą podczas spalania paliwa. Jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia, ponieważ pochodzi z biomasy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ten rodzaj grilla charakteryzuje się wieloma możliwościami. Grill zasilany pelletem możemy ustawić na niezwykle niskie temperatury. Pozwolą nam one równomiernie opiekać potrawy. Możemy także ustawić bardzo wysoką temperaturę, która wypiecze steki, żeberka lub kotlety.

Fot.Pixabay

Grill na pellet w zestawieniu z maszyną do wędzenia mięsa

Grille na pellet mają jak najbardziej rozbudowaną możliwość wędzenia potraw. Mimo wszystko ich możliwości różnią się od tych prezentowanych przez maszyny wykorzystywane do wędzenia. Po pierwsze grille na pellet zaliczamy do maszyn, które charakteryzują się zautomatyzowanym systemem. Kiedy zaopatrzymy się w niezbędne do zasilania paliwo i ustawimy proces spalania, wszystko dzieje się samoistnie. System cyrkulacji powietrza i automatyczne dostarczanie paliwa sprawiają, że o wiele łatwiej jest nam kontrolować temperaturę. Tak naprawdę robimy to dosłownie za pomocą jednego pokrętła, które pozwala nam osiągnąć wymarzony efekt. Proces wędzenia przy użyciu grilla na pellet jest czymś w rodzaju ustawienia i zapomnienia. Kiedy potrawy będą gotowe, możemy po prostu po nie wrócić i wyjąć je w celu konsumpcji. Całe frustrujące zadanie związane z nieustannym kontrolowaniem stanu pożywienia odchodzi w zapomnienie. Co najważniejsze obsługa pelletu jest banalna. Możesz przygotować idealnie uwędzone mięso bez specjalistycznej wiedzy na temat obsługi procesów wędzenia.

Grill na pellet i maszyny zasilane gazem

Zarówno w przypadku grilla gazowego, jak i tego zasilanego pelletem możemy cieszyć się prostotą podczas obsługi urządzenia. Co więcej, jeden i drugi sposób na przyrządzanie jedzenia oferuje całkiem przystępne rozwiązania cenowe. Musimy jednak pamiętać o tym, że istnieje kilka poważnych różnic zachodzących między tymi grillami. Bardzo dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na niektóre z tych procesów. Grille gazowe to świetny sposób na gotowanie w bardzo wysokiej temperaturze. Jeśli uwielbiacie dobrze dopieczone mięso lub nieco zwęglone warzywa, jest to sposób, który was zadowoli. Niestety słaba izolacja sprawia, że zasilane gazem grille nie radzą sobie w niskich temperaturach. Fakt zasilania grilla gazem wymaga od producentów stworzenia dobrego przewiewu wewnątrz maszyny. Z tego powodu utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz przez dłuższy czas jest praktycznie niemożliwe. Grille na pellet z kolei oferują nie tylko różnorodne opcje smakowe w zależności od spalanego rodzaju drewna. Możemy w nich piec zarówno na niskich, jak i wysokich temperaturach.

Fot.Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here