Fot.Pixabay

Inwestowanie w złoto to praktyka, którą kultywujemy od setek, jeśli nie tysięcy lat. Jak jednak powinniśmy spoglądać na różnorodne przedmioty wykonane ze złota, które niekoniecznie są metalem lokacyjnym? Za dzisiejszy przykład posłużą nam sztućce wykonane ze złota. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Zastanowimy się nad tym, czy warto inwestować swoje pieniądze w sztućce ze złota lub pozłacane. Zwrócimy również uwagę na to, że nie każde sztućce pozłacane mają w sobie tak naprawdę wartościowe złoto.

Inwestycja w złotą zastawę stołową

Jeżeli chcecie inwestować w użytkowe przedmioty ze złota, powinniście przede wszystkim mieć świadomość dotyczącą zawartości złota w sztućcach. Nie wszystkie złote produkty wykonujemy w pełni ze złota. W dzisiejszych czasach prawie wszystkie nowoczesne zastawy produkujemy ze stali nierdzewnej, po czym producenci kolorują je na złoty kolor. Jeżeli macie w planach przeznaczenie części swoich funduszy na złote widelce, łyżki i noże, musicie mieć się na baczności. Chociaż stal nierdzewna pomalowana na złoty kolor niezwykle skutecznie będzie wam przypominała prawdziwe złoto, w rzeczywistości jest nadal tym samym metalem, który znajdziemy we wszystkich urządzeniach kuchennych. Niestety coraz częściej producenci stawiają na sprawdzone tanie produkty. Pamiętaj o tym, aby dokładnie zapoznać się z opisem artykułu, który kupujesz, zanim kupisz sztuczne złoto. Niestety firmy przemycają istotne informacje o produkcie małym drukiem w niewidocznych miejscach na opakowaniu.

Wykonane ze złota czy srebra?

Niektóre zastawy stołowe kolorowane na złoty kolor są też wykonane ze srebra. Srebro materiałem wartościowym, jeżeli porównasz je do stali, jednak nadal cenowo odstaje kilkunastokrotnie od złota. Prawdopodobnie to nadal nie to, czego szukasz. Aby srebrne nakrycia w złotym kolorze wyglądały wiarygodnie, producenci pokrywają je bardzo cienką warstwą złota. Dzięki precyzyjnemu pokryciu wierzchu, cała reszta sztućców może zostać wykonana za pośrednictwem o wiele tańszego srebra. W rzeczywistości w ten sposób wyprodukowana zastawa może zostać uznana za złotą. Jednak zawiera jedynie niewielki procent złota na tle innych metali wykorzystanych do produkcji. Zbyt mała ilość tego metalu szlachetnego znacznie obniża wartość sztućców, co sprawia, że nie są one dla ciebie zbyt dobrą inwestycją. Możesz również zwrócić uwagę na to, że niektóre sztućce, które zawierają niewielki odsetek złota, mają elementy z innych materiałów. Przykładem mogą być uchwyty z kości słoniowej. Dzięki takiej praktyce mogą zużyć jeszcze mniej wartościowego metalu na pokrycie powierzchni metalu.

Fot.Pixabay

Gdzie kupisz dobrej jakości złote lub srebrne sztućce?

Jak już zapewne większość osób zauważyła złoto, nie jest najlepszym materiałem do tworzenia narzędzi kuchennych. Stal nierdzewna oferuje o wiele wytrzymalszy profil, będąc stukrotnie tańszym surowcem produkcyjnym. Prawdopodobnie nie wyobrażamy sobie wydawania kilka tysięcy złotych na blender. W rzeczywistości tyle musiałby kosztować, gdyby jego ostrza i wykończenia pokryć złotem. Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku sztućców. Są one mniej podatne na uszkodzenia i mogą zostać odsprzedane z zyskiem w przyszłości. Dlatego też zastawy ze złota przekazywane z pokolenia na pokolenia do dziś biją rekordy popularności na różnorodnych aukcjach. Nie kupuj jednak nigdy zastawy stołowej ze stali nierdzewnej pokolorowanej na złoty kolor. Te sztućce są niewiele warte. Inaczej sprawy mają się w przypadku srebrnych sztućców pokrytych cienką warstwą złote. Mogą mieć pewną wartość, która przyniesie potencjalny zysk. Gdzie jednak kupisz te przedmioty w rozsądnej cenie? Tego rodzaju sztućce możemy znaleźć w salach gastronomicznych. Jeśli jednak planujesz zakupy online, szukaj lokalnych ofert.

Jak rozróżnić metale?

Jeżeli masz wprawne oko, prawdopodobnie bardzo szybko rozpoznasz stal nierdzewną, nawet pokrytą dobrej jakości kolorem. Nie każdy jednak musi być specjalistą w tej dziedzinie. Kiedy chcesz kupić złotą zastawę u lokalnego sprzedawcy i nie masz pewności co do wiarygodności oferty, skorzystaj ze specjalnego urządzenia. Niewielki zestaw do wykrywania złota, który kupisz przez internet to poręczne urządzenie elektroniczne, które pozwoli ci jednym ruchem upewnić się, czy dany produkt ma w sobie złoto. Dzięki temu dowiesz się, czy pięknie wyglądająca zastawa naprawdę została pokryta złotem.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here