Fot.Pixabay

Złoto jest między nami od setek pokoleń. Przyjrzyjmy się dziś temu, jakie miejsce złoto zajmuje w dzisiejszej gospodarce oraz, do czego je wykorzystujemy. Odkryjemy jego rolę i omówimy, dlaczego złoto jest tak niezwykle cenne. Jaką rolę tak właściwie złoto odgrywa w portfelu przykładowego inwestora i oczy może okazać się dobrym zakupem dla ciebie? Dlaczego złoto jest walutą tak bardzo odporną na kryzysy? Warto zwrócić również uwagę na potencjalne ryzyko związane z posiadaniem złota i stratą w cenie. Dlatego też nie omieszkamy poruszyć tego tematu.

Złoto jako inwestycja

Chęć posiadania złota budzi w nas ogromną ilość entuzjazmu, co pobudza nas do działania. Powinniśmy jednak nieco się wstrzymać i lepiej przemyśleć ten temat. Okazuje się, że istnieje wiele powodów, które mogą odtrącić nas od chęci inwestowania w złoto. Inwestycje w złoto wiążą się z pewnymi fundamentalnymi problemami. Najważniejszym problemem, który musisz zrozumieć, zanim zainwestujesz w złoto, jest to, że towar ten nie jest konsumowany na bieżąco i tak naprawdę się nie zużywa. Aby porównać złoto do innych wartości materialnych, możesz zwrócić uwagę na paliwa, żywność lub wodę. Wszystkie towary niebędące kruszcami lub innymi niezużywalnymi materiałami zostają skonsumowane i tworzą dziurę na rynku, która musi zostać załatana kolejnymi wartościami. Po wydobyciu i przetopieniu złoto pozostaje na świecie w różnej postaci. Jednak niezależnie od tego, do czego je wykorzystamy, nadal jest między nami. Jeżeli jednak skorzystamy z wydobytej ropy, zostanie ona zamieniona w gaz i zniknie w atmosferze, zasilając silniki aut.

Podaż i popyt złota

Jeżeli jesteś zainteresowany inwestycją w złoto, musisz zrozumieć argumenty związane z podażą i popytem tego kruszcu. W odróżnieniu od ropy, zboża i różnorodnych ziaren, które zużywamy, raz odnalezione i wydobyte przez nas złoto pozostanie w obiegu rynkowym na zawsze. Dzieje się tak z uwagi na skład chemiczny metali szlachetnych. Podobną sytuację rynkową tworzymy za pomocą srebra, palladu, platyny i innych metali szlachetnych. Ich struktura zmienia się ze względu na przetwarzanie, jednak ilość pozostaje taka sama. Z uwagi na specyfikę operowania złotem, argument podaży i popytu, który możemy odnieść do zużywalnych dóbr materialnych, nie sprawdzi się. Nawet jeżeli w dalekiej przyszłości stworzymy rynek, na którym popyt na metal zmaleje, ilość metali szlachetnych pozostanie ta sama. W ten sposób możemy oczekiwać, że cena z czasem będzie rosła.

Fot.Pixabay

Problem podaży złota na tle historycznym

Złoto fascynowało nas już tysiące lat temu. Nigdy nie brakowało wśród nas osób, które chciały wejść w posiadanie tego wartościowego metalu. Nasza historia pokazuje, że wiele królestw zostało zbudowanych na złocie, ale jeszcze więcej zostało przez nie zniszczonych. Jednakże w miarę rozwoju naszego dzisiejszego społeczeństwa, jesteśmy w stanie zaakceptować złoto jako pewną formę inwestycji oraz płatności. Fundamentalne zasady, które stworzyliśmy podczas operowania złotem, od zawsze pokazują nam, że metal ten skutecznie zabezpiecza przed inflacją. Waluty spadają, znoszą się i odradzają. W dobie internetu doświadczyliśmy też narodziny wielu nowych walut. Dlatego uważamy, że złoto jak nigdy dotąd stało się fantastycznym środkiem do przechowywania majątku w odróżnieniu od chwiejnych walut państwowych.

Alternatywne inwestycje

Z całą pewnością złoto należy do jednej z najlepszych inwestycji, jeżeli zwrócimy uwagę na inflację. Prawdę mówiąc, wiele państw na całym świecie, nieustannie tworzy dziury budżetowe, które nieuchronnie doprowadzają do spadku jednej waluty, przy czym inna będzie mogła na tym zyskać. Złoto pozwoli ci wyłamać się z tej spirali i zainwestować w coś, co zachowa swoją wartość niezależnie od lokalne sytuacji politycznej lub ekonomicznej. Pamiętaj jednak o tym, że złoto nie jest jedynym metalem szlachetnym, który umożliwia ulokować swoje pieniądze oraz nimi operować. Co więcej, nie tylko metale szlachetne mają potencjał inwestycyjny. Jeśli interesujesz się zainwestowaniem swoich oszczędności, powinieneś zwrócić uwagę na różnego rodzaju papiery wartościowe i spółki, które handlują swoimi akcjami na rynku.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here