Jaki mikrofon jest najlepszy do nagrywania

Szukasz odpowiedniego mikrofonu do śpiewu, streamingu gier, prowadzenia wywiadu lub innych aktywności? Wbrew pozorom, wybór sprzętu dostosowanego do potrzeb użytkownika i okoliczności wcale nie jest łatwym zadaniem – szczególnie, jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku. Poznaj najpopularniejsze rodzaje mikrofonów oraz dowiedz, czym należy się kierować przy ich wyborze.

Jaki mikrofon jest najlepszy do nagrywania?

Dwa najpopularniejsze rodzaje mikrofonów to dynamiczne i pojemnościowe. To, czym się różnią, jest technologia przetwarzania fal dźwiękowych. W pierwszym przypadku, mikrofon składa się z cieniej membrany, która została połączona magnezem wytwarzającym pole magnetyczne oraz  specjalną cewką. Dzięki tej budowie, powstaje energia elektryczna o tej samej częstotliwości, co fale akustyczne, a następnie impulsy zostają odebrane przez rejestrator. Bardzo często tego rodzaju mikrofony są bez przewodowe, dzięki czemu są praktyczne i komfortowe w użyciu. Inny rodzaj to mikrofony pojemnościowe. Ich cechą charakterystyczną jest metalowa płytka oraz membrana wykonana z materiału przewodzącego prąd, która zostaje umieszczone do niej równolegle. To dwa elementy kondensatora, którego pojemność ulega zmianom podczas drgań membrany. Powoduje to powstawanie impulsów elektrycznych, które zostają przekazane do rejestratora – właśnie dlatego, mikrony tego rodzaju muszą być podłączone do prądu.

Czym się kierować przy wyborze mikrofonu?

Wiesz już, czym różnią się mikrofony dynamiczne od pojemnościowych, ale być może zastanawiasz się, jaki model będzie najlepszy w danej sytuacji? Warto przeanalizować ich wady i zalety. Przede wszystkim, modele pojemnościowe wyróżniają się lepszą czułością oraz precyzyjnym działaniem – sprawia to, że dźwięk jest przyjemny i realistyczny. Mikrofony te wykrywają nawet delikatne zmiany tonów, ale mogą zbierać także te niepożądane dźwięki, na przykład z otoczenia. Negatywnie działają na nie też zbyt mocne fale dźwiękowe. Najlepiej sprawdzają się więc w zamkniętych przestrzeniach, gdzie panują dobre warunki akustyczne. Natomiast, jeżeli szukasz mikrofonu, który doskonale radzi sobie na otwartej przestrzeni postaw na model dynamiczny. Jego zaletą jest również ponadprzeciętna wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne. Z powodzeniem możesz korzystać z niego także w zamkniętych pomieszczeniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here