Laserowa korekcja – rozwiązanie problemów ze wzrokiem?

0
765

Każdy kierowca powinien być świadomy, jak ważny jest dobry wzrok za kierownicą. Nieleczone wady wzroku lub rozwijające się choroby oczu mogą utrudniać poprawne widzenie i w efekcie doprowadzić do zagrożenia zarówno dla kierowcy i jego pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Nieostre widzenie jest szczególnie niebezpieczne, jeżeli na drodze panują złe warunki – pada deszcz, śnieg, występuje mgła lub akurat zapada zmrok. Co warto wiedzieć o bezpiecznym prowadzeniu samochodu?

Problemy z jazdą o zmierzchu

Dlaczego jazda o zmierzchu stanowi tak duże wyzwanie? Ponieważ lampy uliczne i reflektory powodują wtedy oślepienie poprzez odbicia na okularach. Nawet dla osób, które nie stosują żadnej korekcji wzroku jazda, gdy zapada zmrok jest bardzo wymagająca. Słabe oświetlenie i odbijające się światła sprawiają, że o wiele trudniej jest zobaczyć rowerzystów, pieszych czy inne samochody. W takiej sytuacji warto mieć ze sobą okulary do jazdy nocnej – noszenie ich może znacząco poprawić Twoje bezpieczeństwo. Dostępne są także specjalne powłoki dedykowane do jazdy w trudnych warunkach, dzięki którym jasne światło i odbicia nie są aż tak męczące. Niektóre modele są w stanie zmniejszyć odbicia świateł nawet o 90%. Prowadząc auto wczesnym rankiem lub po zmierzchu warto pamiętać także o innych zasadach – na przykład, aby włączyć światła jeszcze przed zachodem słońca lub na godzinę po wschodzie słońca. Gdy na drodze panują złe warunki, nie warto się spieszyć – lepiej przeznaczyć więcej czasu na drogę niż jechać pod presją.

Regularne badania wzroku, a bezpieczeństwo na drodze

Wady wzroku, a szczególnie rozwijająca się zaćma potrafią być bardzo niebezpieczne na drodze. Ta druga choroba powoduje ograniczanie pola widzenia, co może stać się śmiertelnym zagrożeniem dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Charakterystyczne dla zaćmy jest także widzenie jakby przez mgłę, często kierowcy w nocy widzą tylko rozbłyski, a w ciemności jadą niemal po omacku.

Prowadząc samochód, nigdy nie powinieneś lekceważyć problemów ze wzrokiem – nawet niewielka wada może zniekształcić ocenę sytuacji na drodze. Konieczne jest więc regularne odwiedzanie okulisty. Jeżeli stwierdzi u Ciebie astygmatyzm, krótkowzroczność czy dalekowzroczność zdecyduj się na dogodną dla Ciebie metodę korekcji, zanim znowu wsiądziesz za kierownicę. Mogą to być okulary, soczewki lub laserowa korekcja wzroku, cena za te usługi w takim wypadku nie powinna odgrywać roli, ponieważ chodzi tu o bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here