Wyprawka dla dziecka

Gdy na świat przychodzi dziecko, życie rodziców odwraca się o 180 stopni. Od momentu, gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny, wszyscy jego domownicy skupieni są na nim oraz na zaspokajaniu jego potrzeb. Zatroszczenie się o wszystko, czego potrzebuje niemowlak, może być sporym wyzwaniem – szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Nic dziwnego, że pojawiają się u nich wątpliwości oraz pytania, na przykład odnośnie tego, jak powinna przebiegać pielęgnacja noworodka?

Pielęgnacja dziecka od pierwszych dni życia

Prawidłowa pielęgnacja noworodka jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zachować mu odpowiednie zdrowie i samopoczucie, tym samym przyczyniając się do prawidłowego rozwoju. Nie w pełni dojrzała jeszcze skóra maluszka bywa też bardzo wymagająca – jest cienka, delikatna oraz ma inny odczyn pH, potrzebuje więc szczególnej troski. Od czego zacząć?

W pielęgnacji małego dziecka ogromną rolę odgrywają stosowane kosmetyki – powinny być przeznaczone dla delikatnej skóry noworodka. Najlepiej, jeżeli są jak najbardziej naturalne oraz pozbawione konserwantów i sztucznych substancji, które mogłyby wywoływać podrażnienia lub reakcje alergiczną. W trakcie codziennej toalety najlepiej używać delikatnego płynu do mycia oraz kremu do nawilżania naskórka. Pierwsza kąpiel dziecka odbywa się dopiero po 2-3 dniach po powrocie ze szpitala. Podczas niej woda powinna być ciepła, ale nie gorąca – pomocna może okazać się wanienka z termometrem. Noworodka należy kąpać co kilka dni oraz krótko, zaledwie 5-10 minut, jednak codziennie powinno się przemywać jego twarz, skórę w fałdkach oraz miejscach intymnych.

Pielęgnacja noworodka – co jeszcze warto wiedzieć?

Szczególną uwagę należy zwrócić na pępek noworodka – jego odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna, aby zapobiegać infekcjom. Według najnowszych wskazówek powinno się go codziennie przemywać wilgotnym gazikiem, nasączonym wodą. Natomiast gromadzącą się w jego okolicach wydzielinę należy zbierać patyczkiem higieniczny. Na skórze noworodka mogą pojawiać się zaczerwienienia, wysypki lub też obtarcia – wszelkie niepokojące zmiany należy konsultować z lekarzem, który poinstruuje rodziców, co mogą oznaczać oraz jak należy im zapobiegać. W niektórych sytuacjach kąpiel malucha nie jest wskazana – na przykład, jeżeli znajdujemy się poza domem i nie możemy zapewnić mu higienicznych warunków czy też maluch jest chorych. W takiej sytuacji wystarczające będzie umycie dziecka na przewijaku z wykorzystaniem ręcznika oraz płynu do kąpiel, a następnie wymiana ubranka na nowe oraz założenie nowej pieluszki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here